Great Glen Gölü ve Fayı Nerede, Oluşumu ve Genel Özellikleri


İskoçya’nın genel itibariyle ada olmasını sağlayan göl büyük bir fay hattının yatağını işgal ederek burada bulunan küçük dereyi kilometrelerce uzunlukta bir göle çevirdi.

Great Glen Gölü’nün Genel Özellikleri

Great Glen (Büyük Glen), fayı İskoç dağlarını bir ucundan diğer ucuna diyagonal bir biçimde keserek, Atlantik Okyanusu’nu Kuzey Denizi’nden ayırır. Şerit biçimindeki göller  Ness, oich ve Lochy 88 km’lik dere yatağının büyük bölümünü doldurur ve onları bağlayan kanal ile birlikte, derenin kuzeyinde kalan iskoçya’ya, aşağı yukarı bir ada biçimi verir. Dağlar, Sarp bir biçimde körfezlerin iki yanından da yükselir.

Alçak bayırlardaki ağaçlık araziler daha yukarılarda yerini, çalılara ya da engebeli otlaklara bırakır ve zirvelerde, bodur söğütler gibi yalnızca yüksek dağlara özgü bitkiler yaşayabilir.  Glen’in iki yanındaki ırmaklar, şelalelerin üzerindeki çağlayanlara ve yolları üzerindeki ağaçlıklı derin vadilerin içinden göllere katılır

Great Glen Gölü’nün Oluşumu

Derenin tarihi, Great Glen fayı olarak bilinen, yerkabuğunun yükselerek bir kırılmaya yol açtığı 350 milyon yıl önceki bir zamana uzanır. Fay boyunca uzanan kayaların hareketi henüz tamamlanmamıştır ve bölgede hala ufak yer sarsıntıları meydana gelir.

1816′da kayıtlara geçen en kötü sarsıntı, Inverness’te çatılardan düşen taşları, derenin kuzey ucuna fırlattı. Dere biçimini alırken, fayın her iki yanında bulunan kayalar, ırmaklar ve buz için kolay bir hedef haline gelerek parçalanmıştı.  Buzul Çağı’nda buzullar dereyi doldurdu Ve yavaşça hareket eden buzlara yakalanan kayalar vadi kenarlarına ve yatağına zımpara etkisi yaptı. Sonuçta, gölün ihtişamına epeyce katkıda bulunan dik yamaçlar oluştu


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.