Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Greyfurt Neye İyi Gelir


Greyfurt meyvesinin faydaları neler ve ne gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Greyfurt Virüslerin Düşmanıdır, Greyfurt Yara İyileşmesini Hızlandırır, Greyfurt Prostat Kanserini Engeller, Greyfurt Sigarayı Bırakmayı Kolaylaştırır, Greyfurt Kolesterolü Düşürür, Greyfurt Kabızlığı İyi Gelir, Greyfurt Zayıflatır Gibi konular hakkında detaylı bilgiler nelerdir.
Meyve olarak veya meyve suyu şeklinde tükettiğimiz greyfurtun çeşitli faydaları bulunmaktadır. Greyfurt kış aylarında severek tükettiğimiz bir besin maddesi olmasına rağmen greyfurt suyu halini bazen farkında olmadan ilaçları yutarken kullanmaktayız. Su dışında herhangi bir sıvıyla ilaçların yutulması normal durumlarda bile sakıncalıyken greyfurt veya portakal suyuyla beraber ilaçların yutulması bizi çok ciddi tehlikelerle karşı karşıya bırakabilmektedir. Böyle bir durumda ise greyfurtun faydaları yerine greyfurtun zararlarıyla karşı karşıya kalmamız söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple ilk olarak greyfurtun hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine değinip ardından da hangi ilaçlarla beraber kullanılması sonucu ne gibi olumsuz sonuçlar doğurduğundan bahsedeceğiz.

Greyfurtun Sağlığımıza Faydaları

1-) Greyfurt Virüslerin Düşmanıdır;
Greyfurt suyu veya greyfurtun çekirdek özünün uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla virüs, bakteri ve mikromantarları engellediği tespit edilmiştir.
2-) Greyfurt Yara İyileşmesini Hızlandırır;
Greyfurt içinde bulunan yoğun C vitamini sayesinde yaraların iyileşme hızını arttırmaktadır. Özellikle diş çektikten sonra oluşan kanamanın durması ve yaranın hızlı şekilde kapanması için greyfurt suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz.
3-) Greyfurt Prostat Kanserini Engeller;
Greyfurt likopen yönünden oldukça zengin bir besin maddesidir. Likopen ise prostat kanseri riskini  düşüren bir maddedir. Greyfurt vb. likopen yönünden zengin meyvelerle beslenen erkeklerde prostat görülme olasılığı %80 daha düşüktür.
4-) Greyfurt Sigarayı Bırakmayı Kolaylaştırır;
Greyfurt suyu nikotinin vücuttan çok hızlı şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple sigarayı bırakmak isteyen kişiler greyfurtdan faydalanabilirler.
5-) Greyfurt Kolesterolü Düşürür;
Greyfurtta bulunan çözülebilir lifler kolesterolün düşürülmesini sağlamaktadır.
6-) Greyfurt Kabızlığı İyi Gelir;
Sindirim sisteminin düzenli işlemesine yardımcı olan greyfurt içindeki lifler sayesinde kabızlığa karşı iyi gelmektedir.
7-) Greyfurt Kalp Rahatsızlıklarına İyi Gelir;
Greyfurt kötü kolesterolü düşürücü iyi kolesterolü yükseltici özelliğe sahiptir. Bu sebeple aynı zamanda kalp rahatsızlıklarını da önleyici etkiye sahiptir.
😎 Greyfurt Ağız Kanserini Engeller;
Greyfurt suyu yüksek oranda naringin ve naringenin içermektedir. Bu flavonoitler ağız kanserinin görülme olasılığını düşürmektedirler.
9-) Greyfurt Zayıflatır;
Greyfurt metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca insülin hormonunu baskılayıcı özelliği sayesinde kişinin yemek yeme isteğini azaltarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Hangi İlaçlar Greyfurt Suyuyla İçilmez

1-) Tansiyon İlaçları;
Greyfurt suyu tansiyon ilaçlarıyla beraber tüketildiğinde ilacın ters etki yapmasına (daha fazla yükseltir.) sebep olabilmekte veya tansiyon ilacının etki etmemesine sebep olmaktadır.
2-) Psikiyatri İlaçları;
Psikiyatride kullanılan depresyon ilaçlarının etkisi greyfurt suyuyla beraber %50 artmaktadır. Epilepside kullanılan ilaçların etkisini ise %40 oranında yükseltmektedir. Bir ilacın beklenenden daha fazla etki etmesi ölümle sonuçlanabilecek etkilere sebep olabilir.
3-) Kolesterol Düşürücüler;
Kolesterolü düşüren ilaçlarla beraber kesinlikle greyfurt suyu içilmez. Greyfurtun doğal kolesterol düşürme özelliği ilaçla beraber kullanılabileceği anlamına gelmemektedir.
4-) Mide ve Bağırsak İlaçları;
Bağırsak hareketlerini hızlandıran ilaçlarla beraber greyfurt suyu içilmesi çok ciddi şekilde ishal olmanıza sebep olmaktadır.
5-) Alerji – Grip – Sinüzit İlaçları;
Alerjik hastalıklarda veya grip, sinüzit gibi rahatsızlıklarda ilaçların greyfurt suyuyla beraber alınması kalp üzerinde kalıcı tahribata sebep olmaktadır.
6-) Empotans Tedavi İlaçları;
Greyfurt suyu bu ilaçların etkisini %23 yükseltmekte ve olumsuz etkilere sebep olmaktadır.
7-) Kalp İlaçları;
Kalp ritim bozukluklarında kullanılan ilaçlarla beraber greyfurt suyu içilmesi ilacın etkisini yok etmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.