Grip Nedir – Grip Tedavisi – Gripten Korunma Yolları


Grip nedir?

Grip influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Grip virüsleri çoğunlukla burun, geniz, yutak gibi üst solunum yollarına yerleşirler ama bazı durumlarda bronşlara akciğer dokusuna da yerleşmeleri mümkündür. Gribe yol açan pek çok virüs vardır ama biz bunları a b c olarak gruplandırıyoruz.salgınlar bakımından en önemli olanları ise a grubu virüslerdir. Bunların da kendi içinde yüzeylerindeki antijenlere göre h ve n isimlendiriliyor bunlar, en çok alt grupta bulunurlar.

Gribin belirtileri nelerdir?

grip
grip

Grip genellikle ani olarak başlayan bir hastalıktır, çok yüksek ateş yapar, 40 dereceyi geçebilir ateş. Insanlarda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık vardır, yine birçok insanda kas ağrıları, eklem ağrıları, baş ağrsıı görülebilir. Bazı hastalarda burunla ilgili şikayetler vardır yani burun tıkanıklığı, hapşırma veya kiminde gözlerde sulanma, kızarma yine bazısında boğazda yanma, tahriş hissi veya kimisinde de öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Grip tedavisi nasıl uygulanır?

Grip virüslerine karşı etkili olan özel bir antibiyotik yoktur. Grip tedavisindeki ilaçları semptomatik ilaçlar olarak isimlendiriyoruz yani bunlar kişinin ateşini düşüren, halsizliğini gideren veya burun tıkanıklığını gideren birtakım veya öksürüğünü kesen birtakım ilaçlardır. Bunun dışında özel durumlarda hastalığın süresini bir miktar kısaltan ve hastalığın başkalarına yayılmasında engellediği düşünülen birtakım ilaçlar da vardır.

Çocuklarda ve hamilelerde grip hastalığının önemi nedir?

Grip hastalığı özellikle çocuklarda ve hamilelerde daha tehlikeli olabilir. Grip salgınları sırasında çocukların ve hamilelerin korunmasına özenle dikkat etmek gerekir. Anne grip olduğu zaman hamileyken, bundan çocuğu birtakım zararlar görebilir. Küçük çocuklarda grip enfeksiyonu da daha ağır seyirler gösterebilir.

Grip ölüm nedeni olabilir mi?

Grip çoğu insanda herhangi bir aşırı bir rahatsızlığa yol açmadan geçebilen bir hastalıktır. Ama altta yatan hastalığı olan kişilerde, kalp hastalarında, böbrek hastalarında, şeker hastalarında veya kortizon kullanan, kanser tedavisi gören insanlarda, yaşlılarda ve küçük çocuklarda ölüme de yol açabilir. Grip ile ilgili olan ölümler ya akciğerle ilgili komplikasyonlardan meydana gelir ki çoğunluğu böyledir. Zatürreye yol açar grip virüsleri. Veya grip virüslerinin başka organlarda yaptığı bir takım hastalıklardan da ölümler ortaya çıkabilir.

Grip riskinin arttığı durumlar nelerdir?

Grip genellikle salgınlar şeklinde görülen bir hastalıktır. Bu salgınlar bazen küçük salgınlar şeklinde olabileceği gibi bazen de bütün dünyayı ilgilendiren pandemi ismini verdiğimiz salgınlar şeklinde görülebilir. Grip salgınları genellikle küçük çocuklardan başlayarak topluma yayılırlar. Bu nedenle grip salgınları ortaya çıktığı zaman alınacak tedbirler son derece önemlidir.

Grip ve nezlenin farkları nelerdir?

Grip de nezle de üst solunum yollarında yerleşen hastalıklardır. Her ikisinin sebebi de virüslerdir. Nezleye yol açan virüslerin pek çok çeşidi vardır. 300Den fazla virüs nezle tablosuna yol açabilir ama gribe yol açan virüsler sadece grip virüsleri veya diğer ismiyle influenza virüsleridir. Nezle kendi kendine geçen insanları çok fazla rahatsız etmeyen, işinden gücünden çok fazla alıkoymayan basit bir hastalıktır ama grip özellikle yaşlılarda, çocuklarda ve altta yatan ciddi rahatsızlığı olan hastalarda, ciddi komplikasyonlara ve ölümlere de yol açabilen önemli bir hastalıktır.

Gripten korunmanın yolları nelerdir?

Grip
Grip

Gripten insanların korunması için topluma karışmamaları gerekir, tabi bu birçok insan için mümkün olan birşey değildir. Bunun dışında gripten topluma karışan insanların kaçınması hemen hemen imkansız gibidir. Özellikle kapalı mekanlarda bulunmak grip virüsünün insanlara bulaşmasını kolaylaştırır.

Domuz gribi aşısında bir oyun mu vardı?

Grip hastalığından korunmadaki yollardan birtanesi de grip aşısı olmaktır. Grip aşısının özellikle 65 yaşın üzerinde olan insanlara, altta yatan kalp hastalığı, kua, astım, bronşektazi veya böbrek, şeker hastalığı veya kanser hastalığı tedavisi gören insanlarda ölüm riski yüksek olduğu için bu kişilere grip aşısı yaptırmaları tavsiye edilmektedir ancak grip aşısının önemli bir özelliği de bir insan grip bakımından ne kadar tehlike altında ise aşının etkinliğinin o derece az olması da yani bir insan grip aşısı oldum diye grip olmayacak veya gripten hayatını kaybetmeyecek diye birşey yoktur. Domuz gribiyle ilgili konuya gelince domuz gribi aşısı ile yapılan araştırmalarda da bunun çok etkili olduğu ama altta yatan ciddi risk altında bulunan insanlardaki etkinliği konusunda önemli şüpheler var.

Domuz gribi hastalığı bir senaryo mudur?

Domuz gribi hastalığı geçtiğimiz yıllarda dünyaya bütün ülkeleri etkiledi fakat bu ilk başlarda tahmin edildiği gibi çok ölümlere yol açan bir hastalık olmadığı da ortaya çıktı. Böyle bir salgın vardı ama bu gereğinden fazla abartıldı. Bunun sebebi de birtakım aşıların veya griple ilgili ilaç ve ürünlerin daha fazla satılmasına yardımcı olmaktı.

Grip Nasıl Geçer?

grip

Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Kalabalık ortamlarda hastalığı kapmak da kolaylaşır. Solunum yoluyla bulaşır. Gribin ilk 3 günü hem hasta açısından daha rahatsız edici hem de bulaşıcıdır. Gribin oluşturduğu semptomları azaltabilen pek çok yöntem vardır.

Grip tedavisi için ilaç kullanmak da tedavi yöntemlerinden biridir ancak bunun için bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar gribin ilerlemesini ciddi anlamda önler. Gribe iyi gelen yöntemlerden biri, ada çayıdır. Grip için ağız sağlığı önemli olduğundan ada çayı gargarası ağızdaki bakterileri yok etmede etkili olacaktır. Grip esnasında bol bol sarımsak yemek, gripli hastanın bulunduğu ortama soyulmuş sarımsak koymak gribin bulaşmasını ve yayılmasını engelleyecektir. Ayrıca yine soğan da vücudu zararlı maddelerden arındırarak sinir sistemini güçlendirecek ve gribin geçmesine yardımcı olacaktır. Portakal, greyfurt, mandalina, limon, elma, brokoli, gibi C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca bolca muz tüketimi de faydalıdır.

Gripken bol bol terlemek griple mücadele için önemlidir. Nane limon içtikten sonra yatağa girmeniz terlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca çorba içmek de terlemeye yardımcı olacaktır.

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.