Gripken İçilebilecek 5 Çorba


Soğuk algınlığı ve grip hastalığında çorba besleyici özelliği ile tercih edilir. Bu dönemde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve sağlıklı beslenmek gerekir. Çorba sindirim sistemi başta olmak üzere kana daha çabuk karışan mineralleri ile birlikte vücut direncini artırmaya yardımcı olur.

Yöresel ve geleneksel olarak birçok çorba türü bulunur. Bu çorbaların içeriğindeki malzemeler gribin geçmesine yardımcı olabilir.

Grip olanların içmesi önerilen 5 çorba:

Tavuk Suyu Çorbası

Besleyici olması ve boğaz üzerinde yumuşatıcı bir etki yaratması nedeniyle tavuk suyu çorbası grip olanlar için çok faydalıdır. İçerisinde anti-inflamatuar bulunduran bu çorba göz yaşarması, vücutta yorgunluk ve boğaz ağrısına iyi gelir. Tavuk suyu bulundurması nedeniyle protein ve demir bakımından da zengindir. Bu çorbanın limon ile birlikte tüketilmesi önerilir.

Mercimek Çorbası

Protein ve lif bakımından çok zengin olan mercimek çorbası, B vitamini eksikliğini giderir. Demir, kalsiyum ve manganez bakımından da yeterli seviyededir. Besin değeri yüksek bir baklagil olan mercimekten yapılan bu çorba bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu nedenle hastalığın daha çabuk atlatılmasını sağlar. ‘

Domates Çorbası

Domates çorbası evde doğal ve taze bir şekilde yapıldığında gribin tedavisine katkı sağlar. İçerisinde likopen bulunduğu için kolesterol ve kan seviyesini de düzenler. Böylece özellikle ileri yaştaki grip hastaları için vücut direncini artırır. Lezzetli olması nedeniyle de herkes tarafından sevilerek tüketilir.

Brokoli Çorbası

Vitamin ve lif bakımından çok zengin olan brokoli çorbalarda da kullanılabilir. A, C ve E vitamini yönünden çok zengindir. Grip olan kişilerin kısa bir sürede iyileşmesi için ihtiyaç duyulan vitaminlerin birçoğu bu çorbada vardır. Flavonoid bakımından da yeterli seviyede olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığın daha çabuk atlatılmasını sağlar.

Tarhana Çorbası

Likopen bakımından zengin olan bir diğer çorba ise tarhana çorbasıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için grip tedavisinde çok etkilidir. İştah açıcı özelliktedir. Bu sayede hastalık sürecinde yemek yiyemeyen kişilerin iyileşmesini sağlar. Sindirim sistemi üzerinde de yardımcı olan bu çorba bağırsak sorunu çeken hastalar için de önerilir. Limon ile birlikte içilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.