Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?


Güneşin zararlı UV ışınlarından gözü korumak için uygun gözlük seçimi büyük öneme sahip. Ozon tabakasının incelmesiyle güneşten gelen zararlı UV ışınları cilde olduğu kadar gözlere de ciddi zararlar verebiliyor.

Güneşin Göz Üzerindeki Zararlı Etkileri Nelerdir?

Gözlük

Yoğun ve korunmasız güneş ışığına maruz kalmak katarakt ve retina hastalıklarına neden olabileceği gibi, kuruma, yanma, batma ve kaşıntı gibi şikayetlere de yol açabiliyor.

Güneşten gelen UV ışınları, ciltte olduğu gibi göz kapaklarında da yanıklara neden olur. Gölgede durmak bu ışınların göz ile temasını engellemek için yeterli değildir. Kaliteli bir güneş gözlüğü

Gözün kornea tabakasını etkileyen ışınlar ozon tabakası tarafından emilir. Ancak ozon tabakasında meydana gelen bozulmalar nedeniyle zararlı ışınların bir bölümü yeryüzüne ulaşır. Bu durum çeşitli kornea hastalıklarına neden olmanın yanı sıra uzun süre bu ışınlara maruz kalınması kornea yanıklarına neden olur.

Güneş gözlüğü kullanarak gözleri sadece ışıktan değil gözün göremediği zararlı ışınlara karşı da koruma sağlanır. Göz dokularına zararlı ışınların ulaşmasını engelleyen UV filtreli camlar, zaman içerisinde oluşabilecek göz hasarlarını önlemeye yardımcı olur.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat edilmeli?

Güneş gözlüğünü işportadan ya da seyyar satıcılardan almayın. Güneşe uygun olarak üretilmemiş gözlüklerin kullanımı, retinaya ulaşan zararlı UV ışınları miktarını arttırır.

  • Güneş gözlüğü seçerken modelinden çok fonksiyonunu ön planda tutun.
  • Geniş çerçeveli, göze yakın duran modelleri tercih edin.
  • Gözü tüm yönlerden korumaya alan, yanlardan ve üstlerden siperliği bulunan çerçeveleri tercih edin.
  • Gözlük camları ne kadar koyu olursa o kadar güneşten korur gibi yaygın bir düşünce olmasına rağmen bu doğru değildir. Çok koyu renk camlar gözün kontrastını bozarak görme keskinliğini azaltır.
  • Güneş gözlüğü seçerken cam renginin homojen olmasına dikkat edin.
  • UV ışınlarını %100 olarak engelleyen ve sertifikalı gözlükleri tercih edin.
  • Gözlük camı için en ideal renkler yeşil, gri ve kahverengi tonlarıdır.
  • Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak Yüzler

Yüzün ince ve uzun görünmesini sağlamak için keskin köşeli hatları vurgulayan çerçeveleri tercih edin. Dikdörtgen, kare ve yüzü saran sporcu modelleri yuvarlak yüzler için idealdir.

Kare yüzler

Geniş bir alın ve güçlü bir çene yapısı ile karakterize olan kare yüzlerde, model tercihini yuvarlak veya oval şekillerden yana kullanın. Kelebek, oval ya da yuvarlak hatlar keskin yüz hatlarını yumuşatır.

Oval Yüzler

İdeal yüz şeklidir. Kenarları hafif yuvarlatılmış tüm modeller oval yüzlere uyum sağlar.

Kalp Şeklindeki Yüzler

Üçgen dar bir çene ve geniş bir yalın yapısına sahip yüz tiplerinde dengeli bir görünüm sağlamak için kenarları yumuşatılmış, kedi gözü, Aviator ( havacı modeli) ve kelebek modelleri bu yüz tipi için uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.