Güneş Lekesi Nasıl Geçer?


Güneş lekesi normal cilt tonundan koyu ve açık şekildeki lekelerdir. Genel olarak güneşin en çok etkilendiği yerler burun, yanaklar, kulaklar, alın, üst dudak, kollar, eller ve boyun bölgesidir. Bu bölgelerde çok daha fazla görülmektedir. Kaşınma yapabilir ve bazen deri dökülmesine de neden olabilir. Güneş Lekesi Nasıl Geçer? sorusunun en doğru cevabını sizler için hazırladık.

Güneş Lekesinin Sebepleri Nelerdir?

Güneş Lekesi
Güneş Lekesi

Adı üstünde bu hastalığın nedeni güneş ışınlarıdır. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına fazla maruz kaldığımızda bu hastalığı cildimizde görebiliriz. Buna aynı zamanda yapay olarak kullanılan ultraviyole ışınlarına yapmaktadır. Birçok insanın da kullandığı solaryum da güneş hastalığına neden olmaktadır.

Ciltleri hassas ve açık olan insanlarda çok fazla görülmektedir. Aynı şekilde güneşe alerjisi bulunan insanlar bu hastalığı çekmektedir. Güneş ışınları faydalıdır fakat çok fazla şekilde bu ışınlara maruz kalındığında cildimizi yaşlı bir cilt haline getirir ve bu hastalığa davetiye çıkarır. Bu yüzden çok fazla güneş ışınlarından kaçınmalısınız. Biliyorsunuz ki her şeyin fazlası zarardır.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Bu hastalığın önlemleri aslında çok basittir. Çok fazla bir şeyin yapılmasına gerek yoktur. İlk olarak güneş de durma süremizi kısıtlamalıyız. Yaşadığınız şehirde güneş ışınlarına maruz kalarak dışarıda durmanız gerekiyor ise o zaman güneş kremlerine başvurmak gerekmektedir. Aksi taktirde güneş lekelerinin önüne geçemezsiniz. Lekelerin en çok görülen yerlere sürerek bunun önüne geçebilirsiniz. Güneşin en yoğun olduğu yerler sabah 10 ile öğleden sonraki 4 sularıdır bunun için bu saatlerde dışarı çıkacaksanız etkili bir güneş kremi kullanmanız gerekmektedir.

Güneş Lekelerini Geçiren Doğal Tedaviler

Soğan Suyu ve Elma Sirkesi :

Orta boy soğanı rendeleyin ve suzgecten geçirin. Yaklaşık 3 yada 4 yemek kaşığı kadar çıkan bu suyu bir kaseye alın. İçine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi koyun ve iyice karıştırın.

Bu karışımda, yüz temizleme pamuğunu sulu kalmayacak ıslatın ve lekeli bölgelere 5 dakika kadar, iyice yedirerek sürün. Yarım saat sonra cildinizi soğuk su ile yıkayın.

Aynaya baktığınızda sizi şaşırtacak doğal bir tedavi diyoruz ve denemenizi tavsiye ediyoruz.

Yoğurt ve Karbonat:

Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ile bir çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Lekeli bölgelere iyice yedirerek sürün. Cildinizde bir saat bekletin ve ovarak çıkarın. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Eğer çok kuru ve hassas bir cilde sahipseniz karbonatı yarım çay kaşığı kullanabilirsiniz. Yoğurt da tabi az olmalı.

Güneş Lekeleri İçin Turp ve Limon:

Bir turpu rendeleyin ve bir adet limon suyu ile karıştırın. Hamur kıvamına gelen karışımı, lekeli bölgelere hafifçe sürün. Daha sonra maske kuruyunca ılık su ile durulayın.

Limonun pigment azaltıcı etkisi, turpun da cilt rengini açıcı etkisi vardır.

Güneş Lekeleri için Bal:

İçerisinde az miktarda polen veya arı sütü bulunan balı ısıtıp çırpın. İçerisindeki polenler iyice yayılsın. Daha sonra güneş lekesi olan bölgeye, ılık bal ile masaj yapın. Sonra ılık su ile durulayın.

Güneş Lekeleri için Meyve suyu karışımı:

Eşit oranlardaki kuşüzümü suyu (frenk üzümü), portakal suyu, limon suyu ve maydanoz suyunu karıştırın. Bu karışımı, güneş lekeleri olan bölgelere sürün.

Güneş Lekeleri için Aloe vera:

Taze aloe vera bitkisinin güneş lekelerini hafifletici etkisi vardır. Her gün, yatmadan önce, güneş lekesi olan bölgelere sürmeniz yeterli olacaktır. Zamanla güneş lekelerine bitkisel çözümün işe yaradığını göreceksiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.