Güneşten Korunmak İçin Neler Yapılmalı


Ozon tabakası sorun yaşadığımız şu zamanlarda güneş ışınları hem faydalı hem de zararlıdır. Faydalı etkilerini biliyoruz, çocuklarımızın ve biz büyüklerinde ihtiyacı olan D vitamini açığa çıkarak başlıca şeylerdir, bu yönden güneşe ihtiyacımız var. Zararlarını düşündüğümüz zaman faydasından çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz.

Güneşli Havalarda Ne Zaman Dışarı Çıkılmalı

Güneşe çıkma saatleri 11 ile 16 arası güneşe çıkılmamasını istiyorum ve her yerde her zaman bunu söylüyorum. Özelliklerde çocuklarda bu konuya çok dikkat etmek gerekiyor. D vitamini alacağız diye çocuklarımızı güneşe maruz bırakmamamız gerekiyor. Özellikle yetişkinlerde güneşe bu saatlerde çıkmasından ve bu saatlerin dışında güneş koruyucu kullanmalarını öneriyorum.

Güneşten Koruyucu Kremlerin Kullanımı

Yakın zamana kadar güneş koruyucuların bir standart yoktu, yurt dışında imal ediliyordu ve bilinçsizce tüketiliyordu. Ancak yakın zamana kadar ülkemizde de bir çok yerli firma güneşten koruyucu krem çıkartılıyor ve artık testler yapıldıktan sonra üretiliyor. Faktör yükseldikçe koruma olayı da daha fazla oluyor.

Özellikle 11 ile 16 arası en yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanalım, bunlar yağ olabiliyor, sprey olabiliyor. 20’nin üzerinde olmasında fayda var. Bunun dışında faktörsüz olanı da var. Tamamen fiziksel bariyer yapıp güneş koruyucular da var ve bunlar daha faydalı.

Güneşten Korunmak İçin Nasıl Giyinmeliyiz

Güneş ışınlarını çeken renkli kıyafetler yerine daha açık renk kıyafetleri seçmeliyiz. Pamuklu ve sentetik olmayan kıyafetleri tercih etmemiz gerekiyor.

Güneşten korunmak için bilinmesi gereken ilkeler:

1. Korunma ne kadar erken başlarsa o kadar yararlı olur.

2. Kızarma, su toplama, soyulmalara neden olacak yanıklara hiçbir zaman yol açılmamalıdır.

3. Kuru ve sık dokulu giysiler iyi koruyucudur.

4. Bulutlu havalarda, gölgede, şemsiye veya saçak altında güneş ışınlarının %50’sinden fazlası süzülür, yansır ve yine zararlı etkilerini yaparlar.

5. Yüksek yerlerde, denizde, kumda, karada etkilenme daha fazladır.

6. Yüz ve eller için güneşten korunma yalnız tatilde, plajda değil, gündelik yaşamda, sokağa çıkılırken de yapılmalıdır.

7. Güneşin dik olduğu saatlerde güneş altında mayo ile kalınmamalıdır. Bu saatler, gün ortasının 2 saat öncesi ve sonrası olarak kabul edilir, fakat bölgelere gore değişebilir. Pratik olarak saat 11 ile 15 arası sakınılması uygun olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.