Hacamat Nasıl Yapılır? Hacamat Faydaları


Hacamat kısaca deri altında birikmiş , vücutta hastalıklara neden olan toksit kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemidir. Hacamat , Rasulallah ( S.A.V ) Efendimizin şiddetle tavsiye buyurduğu ve bizzat kendilerinin de uyguladığı sünnet olan çok önemli bir tedavi metodudur. ‘Hacamat’ kelimesi Arapça ‘emmek, normal formuna getirmek’ anlamlarını taşır.

Vücuttan atılması gerekenler, zararlı gazlar,kanserojen maddeler, yapay gıdaların zararlı maddeleri her ne kadar ter ve idrar ile dışarı atılsa da kanın bu zararlardan korunması için hacamata ihtiyaç vardır. Hacamat sadece hasta olduğumuz için sağlıklı olduğu içinde kullanılmalıdır.

Hacamat, derinin altındaki kılcal damarları vakumlamak demektir. Alınan kan labaratuarda tahlil olunursa daha iyi olur.

Hacamat neye iyi gelir

 • Hacamat; kan hücrelerin yenilenmesinde,
 • Baş ağrısı,
 • Tansiyon düzenlemesi,
 • Göz tansiyonu,
 • Kan üretimi ile görevli organları uyarır,
 • Kan dolaşımını ve metabolizmayı düzenler,
 • Migren, bel-boyun fıtıkları, eklem ağrıları,
 • Karaciğer sorunları,
 • Kalp hastalıkları,
 • Psikolojik hastalıklar,
 • Unutkanlık,
 • Göz problemleri,
 • Kronik yorgunluk,

Bağışıklık sistemine bağlı tüm kronik hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanır. Ağrıların giderilmesi ve ödem çözülmesinde, kekemelik içinde kullanılabilir. Sadece hastalığın tedavisinde değil hayat kalitesini artırılması içinde kullanabilir.

Hacamat zorunlu hallerde her zaman yapılabilir, en ideali ağaçlar çiçekler açarken, kirazın kızardığı dönemlerde yapılması öneriliyor.

Diyabet hastalarının hacamat tedavisi için doktorundan izin alması gerekmektedir. Burada genelleme olmuyor, kişiden kişiye göre değişir. Hacamatın belli bir yaşı yoktur. Temiz hava, temiz su neye iyi gelirse hacamatta ona iyi geliyor.

Hacamat yaparken deri kesilmeden vakum yapılıyor, hacamat yapılan kişi kendini kasmaz ise hiç acı duymuyor. Soğuk algınlığa dahi iyi geliyor.

İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER


Peygamberimiz (S.A.V)’in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: “And olsun Allah’ın Resulü’ nde sizin için Allah’ı ve ahireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (el-Ahzâb, 33/21).

Peygamberimiz  ( S.A.V ) , ‘’ Üç şeyde şifa vardır , bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.” (8) buyurmuşlardır.

Hz. Peygamber (S.A.V) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.” (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3).

Hz. Peygamber (S.A.V) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır .(Buhârî, Savm, 22; Müslim, Hac 87, 88; Ebû Dâvûd Menâsik 35). İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır. Aynı şekilde Hz. Peygamber (S.A.V) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. (Buhârî, Tıb II; Ebû Davûd, Siyâm 29).

Resulallah ( S.A.V ) buyurdular ki: “Miraç gecesi hangi melek topluluğuna rastladıysam bana ,’’ Ey Muhammed , kan aldırmaya devam et , ümmetine de bunu emret ‘’ dediler. ‘’ buyurmuştur. ( Tirmizi , İbni Mace , Ahmed bin Hanbel )

Hacamatın yapılış videosu


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.