Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?


Çay lekesi, kahve lekesi, oje lekesi ve mürekkep lekesi en istenmeyen lekeler arasında yer almaktadır. Özellikle bu lekeler arasında yer alan mürekkep lekesi en zor çıkan lekelerden birisidir. Meydana gelen lekelenme vakalarının büyük bölümü halılar üzerinde meydana geliyor. Birçok bayan halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar diye merak ettiğinden dolayı sizlere bu lekeden nasıl kurtulabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz.

Temizlik uzmanları halıdaki mürekkep lekelerini çıkarmak adına tarihsel süreçte birçok yöntem geliştirmiştir ancak bu yöntem arasında etkili olan iki yöntem ön plana çıkmaktadır. Sizlerde aynı dertten muzdarip bir kişiyseniz bu yöntemlerin neler olduğunu sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

• Mürekkep lekesi yeni meydana geldiyse öncelikle mürekkep kurumadan evvel kağıt havlu aracılığı ile halı üzerinde olan mürekkep birikimini alın. Mürekkebi emdirme yöntemi ile almanız gerekmektedir. Kağıt havlu ile silmeye kalkacak olursanız leke hızlı bir şekilde yayılır ve çıkarılması imkansız olan bir leke haline gelir. Kağıt havlu aracılığıyla biriken mürekkebi emdirdikten sonra ılık bir su içerisinde az miktarda deterjan koyun. Yaptığınız bu karışımı mürekkep dökülen yere az miktarda dökün ve yaklaşık 1 dakika bekleyin. Meydana gelen ıslaklığı ilk işlemde yaptığınız gibi kağıt havlu aracılığı ile emdirin. Emdirme işlemi sırasında kesinlikle ovalama yapmayın. Sadece leke üzerine baskı uygulamanız yeterli olacaktır. Bahsi geçen işlemi halıda yer alan mürekkep lekesi yok oluncaya kadar devam ettirin. Leke çıktıktan sonra halıdaki deterjanı almak adına halınızı silebilirsiniz.

• Bazı mürekkep lekelenmelerinde mürekkebin kuruduğu da görülebilir. Eğer halıya dökülen mürekkep kuruduysa evdeki malzemeler ile bu lekeleri çıkarmanız mümkün değildir. Kuru mürekkep lekeleri sadece bazı kimyasallar ile çıkarılmaktadır ve birçok süper markette kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için bu malzemeler sarılmaktadır. İlgili malzemeleri temin ederek kurumuş olan mürekkep lekesini halınızdan çıkarabilirsiniz. Bazı kişiler bu tarz kimyasal maddelerin kumaşa zarar verdiğini dile getiriyor. Bu durumu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. İlgili halı çok değerli ise bu tarz lekelenme vakalarında kuru temizleme firmalarını tercih edebilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerin denemiş olduğunuz daha etkili mürekkep çıkarıcı işlemler varsa insanların fayda sağlaması adına bu yöntemleri bizlerle paylaşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.