Halit Akçatepe Kimdir?


1 Ocak 1938’de İstanbul Üsküdar’da doğan Halit Akçatepe’nin babası Hababam filmlerinde “Paşa Nuri” rolüyle tanınan oyuncu Sıtkı Akçatepedir.

Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” demesiyle oyunculuğa adım atan Halit Akçatepe ilk filmini 5 yaşındayken çekti.

İlkokulu Refik Halit Karay Mektepinde okuyan Akçatepe lise eğitimi Saint Benoit Fransız Lisesinde tamamlamıştır. Halit Akçatepe bir yandan amatör olarak tiyatrolarda oynarken diğer yandan önce Edebiyet Fakültesi, sonra da Hukuk Fakiltüsi’ne devam etmiş ancak tiyatro aşkı galip gtelmiş ve okulu bırakmıştır.

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu 1972’de “Tatlı Dilim” filmiyle şöhreti yakalamıştır. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti.

Akçatepe, Hababam Sınıfı’ndaki “Güdük Necmi” Süt Kardeşlerdeki “Ramazan“, Köyden İndim Şehire filmindeki “Gayret” karakteriyle sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştu.

Halit Akçatepe’nin 1963 yılında evlenip 1981 yılında boşandığı ilk evliliğinden Itır ve Ebru adlarında iki kızı vardır. İkinci evliliğini 1999 yılında Rezzan hanım ile yapmıştır. 2009 yılında boşandı. Bu evliliğinden Günsu adında bir kızı vardır.

31 Mart 2017 tarihinde hayatını kaybetti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.