Halojenlerin Gündelik Kullanımları


Periyodik tabloda yer alan elementlerin bir kısmı zaten vücudumuzda bulunurken bir kısmını da günlük yaşantımızda farkında olmadan kullanmaktayız. Oksijen ve hidrojen içtiğiniz suyu oluşturur. Soluduğunuz havada oksijen ve azot vardır. Çeşitli metaller, yediğiniz yemeklerden kullandığımız eşyalara kadar bir çok yerde bulunur.

Bugün, halojenlere daha yakından bakacağız. Halojen nelerdir ve günlük yaşamınızda nerelerde karşılaşırsınız?

Halojen Elementler ve Bulunma Miktarı

Halojen grubunda altı eleman vardır, fakat doğada saf formlarında çok nadiren bulunurlar. Bu elementler çok reaktiftir, bu yüzden doğada bulunduklarında, genellikle bileşikler veya iyonlar biçimindedir. Altılılar olarak da bilinen Halojen elementleri şunlardır:

  • Flor
  • Klor
  • Brom
  • İyot
  • Astatin
  • Tennesine (Ununseptiyum olarak da bilinir)

Dünya’nın kabuğunda flor ve klor oldukça bol miktarda bulunur. İyot ve brom daha nadirdir, astatin nadiren doğal olarak oluşan elementlerden biri olarak kabul edilir ve tennessine yapay olarak yaratılmış bir elementtir.

Halojenlerin Genel Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

Bu elementlerin her biri benzer kimyasal ve fiziksel özelliklere sahiptir. Halojen özellikleri dış kabuklarıyla tanımlanır – her bir halojen elemanın dış kabuğunda yedi valans elektronu vardır. Saf formlarında asla bir halojen elementin tek bir atomunu bulamazsınız. Hepsi diyatomik moleküller – elementin iki atomu – veya başka bir elementle bağlanmış olarak bulunurlar.

Bu elementlerin her biri, hidrojenle birleştirildiğinde asit oluşturacaktır. Diğer element gruplarının aksine, halojenler maddenin her üç durumunu da kapsar. İyot ve astatin katı madde olarak bulunur, brom bir sıvı olarak bulunur ve doğal hallerinde flor ve klor gaz olarak bulunur. Tennessinin sınıflandırılması biraz zordur, çünkü bir laboratuarda yaratılmıştır, bu nedenle herhangi bir zamanda sadece birkaç atomun oluşması ve elementin sadece yaklaşık 80 milisaniye yarı ömrü vardır.

Halojenlerin Gündelik Hayattaki Yerleri

Flor: Muhtemelen diş macununda sodyum florür formunda flor ile karşılaşmışsınızdır. Hidrojenle eşleştirildiklerinde – tanımlanmayı kolaylaştıran hidrojen özelliklerinden biri – cam gravürde kullanılan hidroflorik asit haline gelir. Doğal gaz halindeki flor, zehirlidir. Sadece yüzde 0,1 florin solunumu sizi öldürebilir. Gezegendeki en reaktif unsurlardan biri ve hemen hemen her şeyle bağ kurabilir.

Klor: Çamaşırlarınızı yıkamak için kullandığınız deterjanlarda bolca bulunur. Klor ağartıcısı, dezenfektan özellikleri nedeniyle popülerdir. Havuzlar da onunla temizlenir.  Klor ayrıca saf formda zehirli bir gazdır, ancak toksisitesine rağmen, florin ve iyot ile birlikte insan sağlığı için küçük miktarlarda da olsa gereklidir.

Brom: Brom, tarımda ve bazı insektisitlerde kullanılan zehirli bir kimyasaldır. Alev geciktiricilerde de kullanılabilir, ancak muhtemelen günlük yaşamınızda bu ile karşılaşmadınız. Ayrıca depolanması zor – oda sıcaklığında buharlaşacaktır.

İyot: İyot, bir dezenfektan olarak harikadır – açık yaralarda deli gibi bir acıya neden olur, ancak mantar, bakteri ve diğer mikroorganizmaları öldürmede etkilidir. Potasyum ile eşleştirildiğinde, radyasyona maruz kalanlar için etkili bir tedavi olabilen potasyum iyodür bileşenini oluşturur.

Astatin: Astatin, bazen kanser tedavisi sırasında kullanılan başka bir radyoaktif elementtir. Oldukça kısa yarı ömür nedeniyle günlük aktivitelerinizde karşılaşmayacağınız bir başka unsur.

Tennessine: Tennessin, nükleer bir araştırma laboratuvarında çalışmadığınız sürece karşılaşmayacağınız bir elementtir. Yeni elementi algılayana kadar berkeliumu kalsiyum iyonlarıyla bombalayan bilim adamları tarafından yaratıldı. Sadece bir anda birkaç atom yaratmayı başardılar aynı zamanda anında yok oldu. Yani muhtemelen Tennessine elementi ile karşılaşamaycaksınız.

Halojen grubu, diğer element gruplarının bazıları kadar yaygın olmayabilir, ancak bu elementler çevremizdeki dünyanın önemli bir parçasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.