Hamilelikte Ateşin Bebeğe Zararı Var Mı?


Gebeliğin ilk aylarında Genellikle düşük ateş her hangi bir sorun oluşturmaz. Ancak 38 derece ve yüksekliğindeki yüksek ateş bebeğiniz için olumsuz etki edebilmektedir. Yani Bebeğinizin ölümüne neden olabilmektedir. Çünkü gebeliğin ilk üç ayında Henüz organ gelişimi tamamlanıyor dur. Ve bu süreç Vücut ısısına son derecede hassastır.

Bu nedenle Gebeliğin ilk aylarında yüksek ateş hem sizlerin hemde bebeğinizin zararlı olabilir. İlk üç ayından sonra dönemde yüksek ateş genellikle bebeğiniz için çok sorun oluşturmaz. Ancak Yüksek ateşin nedeni rahim içi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa Bu bebeğinize sıkıntı yaratabilir. Olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle doktorunuzu Mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Gebeliğin ilk üç ayında yüksek ateş geçiren veya yüksek ısıya maruz kalan veya saunaya giren hanımların bebeklerinde yapılan çalışma spinafi riski açısından daha yüksektir. Çünkü döllenmenin beşinci veya altıncı haftalarında Nöreat tüp yani omur iliğinde kapanma söz konusudur. Eğer bu süreçte dediğimiz Nöral tüp kapılanmaya bilir Buda bazı doğumsal anormalliklere neden olabilmektedir. Özellikle yine bu dönemde bebeğinizin organ gelişiminde tamamlanıyor olacaktır. Bu dönemde yüksek ısıya maruz kaldığında bebeğinizde düşüklük ancak tüm bunların hepsi çalışmadır. bu kesinliği yoktur.

Hamilelikte Ateşin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamile
Hamile

Hamilelikte ateşi düşürmek için ateşi düşürmek için ilaçları güvenli bir şekilde kullanabiliriz. Çünkü bu ilaçlar Parasetamol türevi ilaçlar kullanılabilir. ilaçlar doktor güveninde kullanılabilir. Hamilelikte ateşin ibuprofen ve naproksen gibi ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Çünkü bu tip ilaçlar gebeliğin özellikle ilk üç ayında organ gelişimi bebeğinizin tamamlanır olabileceği için bazı doğum defeklerine neden olabilir. Bebeğinizi etkileyebilir. Özellikle son üç ayında bebeğinizin kardiyoskleroz sistemini olumsuz etkileyeceğinden Bahsedilen ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer doktorunuz gerek görürse bazı antiviral ilaçları önerebilir yada burun mukozosundaki yani ödemi azaltan ilaçlar önerilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.