Hamilelikte Saç Neden Dökülür, Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Nedenleri


Yazımızda hamilelikte saç neden dökülür, doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri sorularının cevaplarına yer vereceğiz.

Hamilelikte dökülen saçlar geri çıkar mı? Gebelik periyodunda saçları dökülen kadınların doğumun gerçekleşmesinin ardından saçlarına yeniden kavuştukları görülür. Hamilelikte saç dökülmesi ne zaman durur? Annelerin dökülen saçlarının genellikle bebek dünyaya geldikten 2 ile 6 ay arasında zaman sonra çıktığı gözlemlenmektedir. Bu süre uzuyorsa dökülme nedeni doğal olmayan sebeplerden kaynaklanabileceğinden bir hekime danışmakta yarar vardır. Ayrıca doğum sonrası saç bakımına özen göstermek kullanılan saç ürünlerine dikkat etmek lazımdır.

Gebelikte saç neden dökülür? Hamilelik sürecinde saç kaybının en önemli nedenlerinden birisinin yükselen östrojen hormonu olduğu belirtilmektedir.

Bazı kadınlar ise doğum sonrası saç dökülmesi sorunu yaşarlar.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlarHamilelik sonrası saç dökülmesi genellikle gebeliğin sona ermesinin ardından 2 ile 6 ay sürecinde yoğun olarak yaşanır.

Doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Gebelik sonrası saç dökülmesi de yine hormonsal sebeplerden kaynaklanır. Hamilelik sürecinde aşırı artan östrojen seviyesi doğumun ardından normal düzeylere geriler. Bu da annede saç dökülmesine yol açar.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer durumu aslında anneye de bağlıdır.

Doğum sonrası saç dökülmesi nasıl önlenir? Bebeğin dünyaya geldiği dönem hem fiziksel hem de psikolojik anlamda zorlayıcı bir zaman aralığıdır. Bu süreçte bebeğin bakımı, uyku düzeninin bozulması gibi durumlar nedeniyle fazlaca enerji harcanır. Saç kaybı nedeniyle yaşanan stres de ilave edildiğinde saçların yeniden uzaması için gereken süre artabilir. Öncelikle anne kansızlık yaşamamalı, buna dikkat edilmelidir, saç dökülmesinin hamilelik dışı sağlık problemlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmelidir. Bu süreçte ayrıca saç derisinin bakımı da çok önemlidir. Saçın her gün temiz tutulmasına, iyi şampuan ve saç temizlik ürünlerinin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Hamilelikte saç neden dökülür, doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri başlıklı yazımızda son sorumuz şu şekildedir. Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman durur? Hamileliğin ardından yaşanan saç dökülmesi normalde kalıcı değildir. Geçici olan saç kaybı geçerlidir. Başka bir sağlık problemi yoksa kişiden kişiye değişen bir sürenin geçmesinin ardından kaybedilen saçlar yeniden çıkacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.