Hannie Schaft Kimdir?


Hannie Schaft, Hollanda Yahudilerine yardım eden ve suikastler örgütleyen bir direnişçiydi ve Gestapo’nun ellerinde ölecekti. Jannetje Johanna (Jo) Schaft olarak Hollanda, Haarlem’de doğdu. Amsterdam Üniversitesi’nde hukuk okurken, buradaki Yahudi öğrencilerle tanışıp arkadaş olmuştu.

Almanlar, Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal ettiler ve Ekim ayında Hollanda Yahudileri’ne şiddetli baskı uygulamaya başladılar. Jo, kimlik kartlarını çalma ya da Yahudi insanlar için güvenli evler bulma gibi küçük eylemlerle direniş hareketine katıldı. 1943’te Alman resmi makamları, bütün öğrencilerden sadakat deklarasyonu imzalamalarını talep etmişlerdi. Jo, bunu yapmayı reddetti ve öğrenimini yarıda bırakıp Haarlem’e geri döndü. Burada Hollanda Komünist Partisi ile bağlantılı Raad van Herzet direniş grubuna katıldı. Hannie takma adıyla, yiyecek kuponları, yer altı broşürleri, gizli bilgi ve silah nakil işinde görev yapıyordu.

Hannie Schaft
Hannie Schaft

Fakat Hannie, daha fazlasını yapabileceğini hissediyordu. Truus ve Freddie Oversteegen adlarındaki iki kız kardeşle birlikte çalışmaya başladı. Genellikle erkeklerin üstlendiği suikast ve sabotaj gibi eylemlere aktif katılımları ile, direniş savaşçıları arasında birer efsane haline geldiler. Bu başarılı üçlü, hızla Gestapo’nun arananlar listesine girecekti. Hannie, Gestapo tarafından “kızıl saçlı kız” olarak biliniyordu; bu nedenle, saçlarını siyaha boyayarak ve gözlük takarak kendini gizliyordu. Truus ise, çoğu zaman bir erkek çocuğu gibi giyiniyordu.

Böylece de eylemlerini, bir çift görüntüsü vererek gerçekleştiriyorlardı. Bazı suikastleri bisikletle yapıyorlar ve silahı da arkada oturan Hannie kullanıyordu. 1944 Haziram’nda Hannie ile mücadele yoldaşı ve yakın arkadaşı Jan Bonekamp, ünlü polis şefi W. Ragut’u öldürmek üzere yola çıktılar. Ancak bu eylemde Jan vurulacak ve Almanlar tarafından yakalanacaktı. Jan’m, ölmeden önce, Hannie’nin kimliğini açıklaması konusunda Almanlar tarafından kandırıldığı düşünülmekteydi. Hannie, Jan’m ölümünden çok etkilenmişti. Bir arkadaşına şöyle yazacaktı: “Sandığım kadar güçlü değilmişim: Ölümle tanışmak bana ağır geldi”.

Hannie’nin annesi ve babası tutuklanarak Vugt’da bir toplama kampında dokuz ay süreyle tutuldu. Böylelikle teslim olması için Hannie’ye baskı yapılmaktaydı. Ancak o doğru bildiğinden ödün vermeyecek ve sağlam durmayı başaracaktı. Bir keresinde de, Reich komutanlarından birinin çocuklannı kaçırma görevini reddetmişti. “Biz Hitlerci değiliz, direniş savaşçıları çocukları öldürmez” diyordu.

Hannie 1945 yılında bir Alman kontrol noktasında durduruldu. Askerlerin aramasında, üstünde yasadışı bir gazete ve bir tabanca çıkmıştı. Saatler süren sorgulamadan sonra, aranan “kızıl saçlı kız” olduğu anlaşıldı. Günlerce işkence gördü, fakat yalnızca tek bir suikastı üstlendi. O da, insanları Almanlara para karşılığında ihbar eden Ko Langendijk adlı bir kuaföre yönelik suikast idi. 17 Nisan 1945’te Hollanda’nın kurtuluşundan üç hafta önce, Overveen yakınlarındaki tepelere götürüldü. İlk kurşun onu sadece sıyırınca, Hannie şöyle bağırdı: “Ben sizden daha iyi vururum”. Bunun ardından mermi yağmuruna tutularak öldürüldü.

Savaştan sonra, bu tepelerden 422 direniş savaşçısının cesetleri toplandı. Hannie onlar arasındaki tek kadındı. 1945 Kasım’mda, Overveen’deki resmi mezarlığa gömüldü. Ölümünden sonra kendisine Direniş Haçı ve Özgürlük Madalyası da verilecekti. Her yıl, kasım ayının son pazannda Haarlemliler, Hannie Schaft’ı anmak, ırkçılığa, faşizme ve ayrımcılığa karşı mücadelenin sürdüğünü göstermek için toplanırlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.