Hanuka ve Noel Arasındaki Farklar ve Benzerlikler


Dinle ilgili konular yıllardır gerçekten konuşulan bir konudur. Hatta bazıları bunu bazı kültürlerde tabu olarak görürler. Her neyse, din insanları özellikle kendi özel günlerinde bir araya getirir. Bununla bağlantılı olarak, dünyanın en ünlü dini kutlamalardan ikisi Noel ve Hanuka’dır. Bu iki olay toplumda ne ifade ediyor ve birbirlerinden nasıl farklı oluyorlar?

Hanuka Nedir?

Hanuka, Işıklar Festivali olarak da bilinir aynı zamanda Yahudi dilinde “Adanmışlık” anlamına da gelmektedir. Bu kelime Yahudi kutlamalarını İsa’nın doğumundan önce M.Ö. 160’da Yeruşalim’de (Kudüs) ikinci tapınağın yeniden inşa edildiğini anmak için kullanılır. Bu aynı zamanda Maccabean Yahudilerin Kudüs üzerindeki güçlerini ikinci kez Seleukos’tan aldığına inanıldığı zamandır.

Hanuka Ne Zaman Kutlanır?

Hanuka, Kislev’in 25. günü gerçekleşen bir bayramdır. Yahudiler ay’a bağlı bir takvim kullanmaktadırlar. Aynı zamanda Hanuka sekiz günlük bir kutlamadır. Yahudi takviminde Kislev genellikle Kasım ayından Aralık ayının son haftasına kadar uzanan bir tarihtir. (aydır)

Noel Nedir?

Noel, dünyanın her Hıristiyanının Tanrı’nın tek Oğlu İsa Mesih’in doğumunu hatırlamak için kutladığı yıllık bir olay haline gelmiştir. Eski Ahit, İsa’nın ölümünden ve yeniden dirilişinden halkının günahtan kurtuluşu için Tanrı’nın vaat edilen Mesih olarak geleceğini kehanetlemiştir.

Noel Ne Zaman Kutlanır?

Noel en kabul edilen biçimde Aralık ayının 25’inde kutlanmaktadır. Bu tarihin paganların Hıristiyanlığa dönüştürüldüğü zamana inanılıyor. Akademisyenler ayrıca, bu tarihi, Başmelek Gabriel’in Mary’ye (Hz. Meryem), bakire doğum ya da Tanrı’nın Oğlu’nu alacağını ilan ettiği dönemden dokuz ay sonra hesapladığını iddia ediyorlar.

Hanuka ve Noel Arasındaki Benzerlikler

Hanuka ve Noel, sırasıyla Yahudilerin ve Hıristiyanların dini kutlamalarıdır, farklı dinlerin kutlaması olsa da bazı benzerlikler bulunmaktadır. Bunlar:

Kullanılan Işıklar: Hem Hanuka hem de Noel, kutlamalarda ışık kullanımını içerir. Yahudiler mumlarını Hanuka döneminde özel menoralarda aydınlatırken, Hıristiyanlar Noel sırasında dekoratif ağacını aydınlatırlar.

Tarih Yakınlığı: Yahudiler Hanuka’yı Kislev ayının 25’inde kutluyor. Yani Aralık ayında. Hıristiyanlar ise Noel’i Aralık ayının 25’inde kutluyorlar.

Hediyeler: Aslında bu neredeyse tüm kutlamalarda olabilecek bir olaydır. Ancak yine de hem Hristiyanların kutladığı Noel’de hem de Yahudiler’in kutladığı Hanuka bayramında kişiler birbirlerine hediye vermektedir.

Hanuka ve Noal Arasındaki Farklar

Şimdi Hanuka ve Noel’in tanımları ve benzerlikleri tartışıldığına göre, birbirinden nasıl ayrıldıklarını aradaki farkların neler olduğuna bakalım:

Kutlama Kökeni: Her iki kutlamanın tarihinde de bahsedildiği gibi, Hanuka ilk olarak İkinci Tapınağın kutsaması için ilk olarak Kudüs’te gerçekleşmiştir. Noel ise Beytüllahim (Bethlehem)’de gerçekleştiğine yani Hz. İsa’nın orada doğduğuna inanılmaktadır.

Kutlama Amacı: Hanuka’nın amacı Antiochos IV’ün işgalinden sonra Kudüs’teki aslında İkinci Tapınak olan Kutsal Tapınağın yeniden inşaasını kutlamaktır; Noel ise Öte yandan Tanrı’nın Oğlu İsa Mesih’in doğumu için kutlanmaktadır.

Kutlama Yapanlar: Hanuka sadece Yahudiler için özel bir gündür ve neredeyse Yahudiler dışında kimse kutlamaz. Noel ise yine sadece Hıristiyanlara ait özel bir gündür. Ancak Hıristiyan popülaritesi ve dağıldığı coğrafya göz önüne alındığında Dünya’nın bir çok yerinde Hıristiyan olmayanların da kutlamalara katıldığı söylenebilir

Kutlamalar: Hanuka ve Noel ikisi de yemek, hediyeler ve birliktelik üzerinde sevinç ve kutlama mevsimi olmakla birlikte kutlamaları kutlamaları törensel faaliyetlerine göre değişir. Hanuka, sekiz gün boyunca özel bir menorada mum ışığı özelliğiyle gözlemlenir. Bu yıllık olay, geleneksel patates krepleri ya da “latkes” ve derin kızartılmış çörekler ya da “sufganiyot” olmadan tamamlanmıyor. Yılın bu zamanında “sivivan” adlı ünlü oyunu da bulunuyor.

Öte yandan Noel, sembolik Noel Ağacı’nın üzerine bir yıldızla gözlenir. Aileler ayrıca geleneksel jambon, queso de bola veya peynir, şarap ve masadaki daha fazla yiyecekle aynı zamanda şükranlarını belirterek kutlarlar.

Süslemeler: Hanuka’nın kutlama için sadece bir sembolü vardır ve sekiz mumla sekiz gün süreyle aydınlatılan özel menorasıdır (şamdanı). Noel ağacı, ışıklar, ökseotu ve hatta Noel Baba ve daha fazlası gibi dekorasyonlarla süsleme yapılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.