Hasan Ali Yücel kimdir?


Hasan Ali Yücel, 17 Aralık 1897 tarihinde, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Bey, Türk tarihi açısından çok önemli bir noktada olan Ertuğrul Fırkateyni’nin kaptanı Amiral Osman Bey’in oğludur. Yani, Hasan Ali Yücel’in dedesi, Ertuğrul Fırkateyni’ni kullanmış kahraman bir kaptandır. Hasan Ali Yücel’in annesi Neyire Hanım ve eşi de Gülsüm Refika Hanım’dır.

Hasan Ali Yücel

Türkiye tarihinin en büyük devrimcilerinden olan Hasan Ali Yücel, tüm hayatını eğitime adadı. Felsefe hocası Hasan Ali Yücel 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanı görevine getirildi. Hasan Ali Yücel, türk milli eğitim tarihinin en uzun soluklu ve en etkin milli eğitim bakanı oldu. Bakanlığı sırasında üniversiteler kanununun çıkmasını sağladı. Onun döneminde tam bir ilköğretim ve üniversite reformu yapıldı. Dünya klasiklerinin türkçeye çevrilmesi için kurduğu tercüme bürosunda 500’den fazla eserin türkçeye çevrilmesini sağladı.

Hasan Ali Yücel’in en büyük projesi köy enstütüleri idi. Eğitim ve bilimi tüm köylere götüren ve eğitim reformunda önemli bir yere sahip köy enstütülerinin kurucusudur. Tabi İsmail Hakkı Tonguç’u da unutmamak lazım.

Köy entütüleri sınıf ayrıklıklarını eğitim yolu ile ortadan kaldıracak. Köylerde vasıflı insanlar yetişecek ve köylü milletin efendisi olarak kalmaya devam edecek. Ama olmadı. 7 yıllık görevinin ardından demokrat partinin iktidara gelmesi ve çok partili sisteme geçilmesi ile köy enstütüleri önce sıradan okullara dönüştürüldü ardından da bir bir kapatıldı.

Bu eğitim nefesi güzel insan aynı zamanda sanatçıydı. Şiirlerini önce aruz ile sonra hece ile yazdı. Şiirleri fıkra, makale ve incelemeleri çeşitli gazetelerde yayınladı.

Kaleme aldığı kitaplar:

  • Şiirleri: Dönen ses, sizin için, dinle benden ve Allah bir.
  • Anıları: Geçtiğim günlerden

Hasan Ali Yücel 1961 yılında vefat etti. Oğlu Can Yücel‘e göre çağın en güzel gözlü maarif müfettişidir Hasan Ali Yücel.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.