Hasan Sabbah kimdir?


Tarih en tartışmalı ve en gizemli karakterlerinden biri olan Hasan Sabbah, 1034’te İran’da doğdu. 17 yaşında tanıştığı ismaili mezhebini yaymak ve özgürce yaşatmak adına yaptıklarıyla arkasından bin yıl sonra bile unutulmayacak efsanevi bir isim bıraktı.

Bölgesindeki ve mezhebinin merkezinde olan Mısır’daki alimlerden eğiti alan Hasan Sabbah İran’a döndüğünde bilgeliği sayesinde kendisine inanan geniş bir halk kitlesi yarattı. Ömer Hayyam ile ettikleri bir muhabbet sırasında Hayyam’ın söylediği “bu insanlar cennet için yaşıyorlar” ancak onlara bir cennet verebilirsen onları yönetebilirsin sözü bir çoklarına göre Hasan Sabbah’ın hayatını anlatan söz oldu.

Hasan Sabbah’ın Cenneti

Hasan Sabbah o cenneti Şahur Vadisinde ulaşılması güç bir kartal yuvası olan Alamut Kalesinde buldu. Alamut Kalesinin arkasındaki kadim deylem krallarının bahçelerini yeryüzündeki cennete çevirdi. Baçerele çıkan koridorlarda haşhaş tütsüleri yaktı.. Bahçelere en güzel köle kadınları yerleştirdi. Alamut’ın koridorlarından geçerken haşhaşın etkisiyle kendilerinden geçip kadınları ve oluk oluk bal ve şarap akan çeşmeleri görünce kendilerini cennette zannettiler. Bu cennete bir daha ulaşmak için Hasan Sabbah’ın sadık birer fedaisi haline geldiler.

Ancak bazılarına göre ise bu hikaye inançlarını özgürce yaşayıp yaymak isteyen Hasan Sabbah ve tarikatını karalamak için uyduruldu.

Hasan Sabbah, sarp kayaların tepesinde Alamut Kalesinin hükümdarı. Kimilerine göre tarihin ilk terör örgütünün kurucusu, kimilerine göre adalet dağıtan bir dervişan cumhuriyetinin bekçisiydi.

Hasan Sabbah nasıl bir liderdi?

Hasan Sabbah herkese aynı adaleti uygulayan bir liderdi. Öyle ki cinayete karışan oğlunun idam hükmünü dahi bozmamış kızını ve karısını fakir köylüler le yaşamaya gönderip bir daha geri çağırmamıştır..

Bazı kesimlere göre ise aslında Alamut Kalesi ilim ve disiplinle yönetiliyordu. içinde dev bir kütüphane olan bu kale dönemin alimlerini de barındırıyordu.

Hasan Sabbah ve fedaileri

Hasan Sabbah ve fedaileri bu defa uyarıyla yetinmeycekti. Fedailerin kendi hayatları önemsizdi. Tarikatına düşmanlık güden her kim olursa olsun cezalandırmak için Hasan Sabbah’ın tek bir sözüyle ölüme yürümekten çekinmezlerdi. Düşman her hükümdar ve devlet adamnın en yakınına sokulan bu fedailer kuşakla bağlı beyaz bir giysi, çize ve kırmızı başlık giyerlerde. Hançeri kurbanın göğsüne ne zaman ve nerede yerleştirecekleri konusunda sıkı bir ğitimden geçen fedailer bazen zehirli ol veya mızrak’da kullanırlardı. Hangi yöntem olursa olsun kurban ölümden kurtulamazdı.

Hasan Sabbah ve Melikşah

Herşey Alamut Kalesine karşı Selçuklu Hükümdarı Melikşah ve veziri Nizamül’mük’ün baskılarıyla başladı. Hasan Sabbah tarihe suikastı kullanan ilk örgütlenmenin kurucusuydu ve cevabı da bir suikast tehdidi oldu.

Melikşah’ın yatağının üzerinde bir hançer bıraktıran Hasan Sabbah hançerin kabzasındaki kağıda şunları yazmıştı: “Senden çok uzakta, Alamut Kayalığı üzerinde yatıyor olmam seni aldatmasın. Çünkü kendi hizmetin için seçtiğin kişiler de benim buyruğumdadır ve bana itaat ederler. Bu hançeri yatağına koyan kişi onu yumuşak kalbine de saplayabilirdi. Bu sana son ihtarım olsun.” Bu uyarıyı alan Melikşah bir süre Hasan Sabbah ve fedailerini rahat bıraktı. Ancak bu uzun sürmedi. Selçuklu orduları Alamut Kalesini kuşattılar ve Hasan Sabbah’ın kıt imkanlarda dahi sarsılmayan iradesiyle başedemeyerek dağıldılar.

Selçukluların veziri Melikşah ve tarihteki en ünlü devlet adamı Nizamül’mülk’de Hasan Sabbah’ın fedailerinden kurtulamadı. Nizmül’mülk’den sadece 35 gün sonra ise bin yıl sonra dahi aydınlatılamamış bir cinayete kurban gitti. Hasan Sabbah’ın Nizamül’mülk ve Melikşah’a karşı giriştiği ismini efsaneleştiren en ünlü mücadelesiyle bu şekilde sona erdi.

Hasan Sabbah Selçuklular ve Abbasilerin yanısıra Haçlı krallarına da suikastlar düzenledi. Edebiyat ve bilimle de uğraşan ve günümüzdeki hikayeleri ve kulaktan kulağa dolaşan Hasan Sabbah 34 yıl boyunca hiç ayrılmadan krallara halfelere ve cümle hükmedenlere korku saldığı Alamut Kalesinde 1024 yılında hastalandı ve yatağında öldü.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.