Hasan Tahsin Kimdir?


Hasan Tahsin nereli, ne yapmıştır, nasıl öldü ve nerede mücadele etti? Kısaca Hasan Tahsin’in yaşam öyküsü ve detaylı biyografisi hakkında bilgi…


Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı kaybedince Mondros Ateşkes Anlaşması’nı imzalamak zorunda kaldı ve Türkiye’nin işgali başladı. İzmir’in işgali sırasında düşman askerlere ilk kurşunu sıkarak akabinde ölen ve şehit düşen gazeteci Hasan Tahsin aslında ölmemiş tarihte geçerek ölümsüzleşmiştir. Çünkü Yunan askerlerine Kordonboyu’nda sıktığı kurşunla kurtuluş savaşını başlatan adam olmuş ve kurtuluş savaşının simgesi yani sembolü olmuştur.

Atatürk’ün de okuduğu Şemsi Efendi Okulu’nda eğitim gören Hasan Tahsin tıpkı Gazi Mustafa Kemal gibi Selanik doğumludur. Daha sonra Feyziye Mektebi’nden mezun olmuştur.

Sonrasında İttihat ve Terakki’nin verdiği burs ile Paris Sarbonne üniversitesinde siyasal bilimler okumuştur. Hatta orada okurken İtalyanların Trablusgarp’ı işgalinden sonra protesto amaçlı gösteriler düzenlemiştir. Ayrıca İtaat ve Terakki için orada çalışmıştır.

Osmanlı Devleti’e karşı çalışamalar yapan ve İngiltere için çalışan Buxton kardeşlere Bükreş’te suikast düzenlemiş ve 10 yıl ceza yemiştir fakat Almanya Balkan ülkelerine girince serbest bırakılınca İstanbul’a geri dönmüştür.

Daha sonra verem hastalığından kurtulmak için tedavi amacıyla İsviçre’ye gidip burada tanınmamak amacıyla Osman Nevres adı yerine Hasan Tahsin adını kullanmıştır. Bundan sonra adı hep böyle kalacaktır.

Hukuku Beşer gazetesinin baş yazarı olan Hasan Tahsin, Yunan askerleri İzmir’de yürüyüşe başladığı anda 15 mayıs 1919’da sabah dokuzda kalabalıktan sıyrılıp ön tarafa geçerek “Olamaz, olamaz… Böyle ellerini sallaya sallaya giremezler!” diye bayırıp revolver silahıyla düşmana ilk kurşunu sıktı.

Bazı iddialara göre ilk kurşun ile bayraktarı öldürmüştü fakat daha kesin kanıtlar Basile Delaris ve Jorj Papakostos adındaki iki askeri öldürdüğünü işaret ediyor.

Ardından Yunan askerleri süngülerle 31 yaşındaki Hasan Tahsin’i şehit ettiler. Ama bu tarihi kurşun tüm Anadolu’da karşılık buldu ve milli mücadele ateşinin ilk kıvılcımını yaktı.

Hasan Tahsin’in bu ilk kurşununu simgeleyen görkemli bir anıt 1973’de Konak meydanına yapıldı.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.