Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?


Hava ulaşımında, hava durumunda ve uzay ile ilgili her türlü bilimsel araştırma/projede profesyonel olarak görev alabilecek kişilere ihtiyaç duyulur. Özellikle taşımacılık alanında günümüzde sadece kara ve deniz yeterli olmayıp özellikle zaman açısından hava taşımacılığı büyük öneme sahiptir.

Hava ile ilgili tüm faaliyetleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için bu işi tam anlamıyla bilen kişilere ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacı üniversitelerin Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümleri karşılar. Çeşitli derslerle donanımlı bireyler yetiştirerek, bilime ve ekonomiye katkı sağlayacak mühendislik eğitimi verirler.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü MF-4 puan türü ile öğrenci alımı yapar. 4 yıllık bir lisans programı olup çoğu üniversitede bu programa ek olarak lisans eğitimine başlamadan önceki ilk yıl hazırlık sınıfı mevcuttur. Ülkemizde ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bulunur.

Lisans eğitimi boyunca çeşitli teorik dersler ve uzay incelemeleri için gerekli materyal kullanım eğitimleri verilir. Matematik, Fizik dersleri de ihmal edilmez. Çeşitli seçmeli derslerle de öğrencinin uzmanlık alanına yönelmesine yardımcı olunur. Bu bölüm mezunları genellikle hava taşımacılığı yapan firmalarda ve meteoroloji çalışmaları yapan kurumlarda iş imkanına sahip olurlar.

Havacılık Ve Uzay Mühendisi Ne İş Yapar ?

Çeşitli alanlarda iş imkanı vardır. Havacılıkta hem üretim hem işletme kısmında görev alabilirler. Havacılıkla alakalı her türlü İnşaat projeleri hazırlarlar. Hava taşıtı tasarlarlar. Genellikle ön projeyi sadece bu meslek grubu hazırlar ve ardından kesinleşen projeyi Makine, Elektrik – Elektronik Mühendisleri ile birlikte oluştururlar. Hava taşıtlarının performans özelliklerini saptarlar. Bakım ve Onarım departmanında koordinatör ve saha görevlisi şeklinde çalışırlar.

Uzay bilimlerine katkıda bulunacak çalışmalar yaparlar. Meteorolojik çalışmalar yapan kurumlarda görev alırlar. TÜBİTAK’ta proje bazlı dönemsel ya da kadrolu personel olarak çalışabilirler.

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş) bünyesinde;

  • Yer Kontrol Görevlisi,
  • Uydu Yapıları Yapısal Analisti,
  • Aviyonik Sistem Tasarımcısı,
  • Aerodinamik Mühendisi,
  • Elektro – Optik Sistem Mühendisi,
  • Uçuş Mekaniği ve Performans Mühendisi,
  • Donanım ve Tasarlama Mühendisi olarak her yıl belirli dönemlerde çeşitli kurum içi sınavları aracılığı ile kadrolu personel olarak işe alınma imkanına sahip olurlar.
  • Aynı görevler için Teknik bölümü bulunan yurt içi ve yurt dışı kaynaklı çeşitli havayolu şirketlerinde de iş imkanları bulunur.
  • Yüksel lisans ve doktora eğitimleri ile akademisyen olarak da kariyer olanakları vardır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.