Helikopterin Tarihi


1500’lerin ortalarında İtalyan mucit Leonardo Da Vinci , bazı uzmanların modern helikopterine ilham kaynağı olduğunu söyleyen ornitopter uçuş makinesinin çizimlerini yaptı. 1784’te, Fransız mucitler Launoy ve Bienvenue adlı bir helikopterle helikopter uçuş prensibini kaldırabilecek ve uçurabilecek bir roket oluşturdular.

Igor Sikorsky

Igor Sikorsky, icat eden ilk kişi olduğu için değil, daha sonraki tasarımların dayandığı ilk başarılı helikopteri icat ettiği için helikopterlerin “babası” sayılır.

Havacılığın en büyük tasarımcılarından biri olan Rus doğumlu Igor Sikorsky, 1910’da helikopterlerle çalışmaya başladı. 1940’ta Igor Sikorsky’nin başarılı VS-300’ü, tüm modern tek rotorlu helikopterlerin modeli haline geldi. Ayrıca, ABD ordusunun Albay Franklin Gregory’ye teslim ettiği ilk askeri helikopter XR-4’ü de tasarladı ve inşa etti.

Igor Sikorsky’nin helikopterleri, ileri ve geri, yukarı ve aşağı ve yanlara güvenli bir şekilde uçma kontrol yeteneklerine sahipti. 1958 yılında Igor Sikorsky’nin rotorcraft şirketi, bir tekne gövdesi olan ve sudan inip çıkıp su üzerinde yüzebilen dünyanın ilk helikopterini yaptı.

Stanley Hiller

1944’te Amerikalı mucit Stanley Hiller Jr. İlk helikopteri çok sert olan tüm metal rotor bıçaklarıyla yaptı. Helikopterin eskisinden çok daha hızlı uçmasına izin verdiler. 1949 yılında, Stanley Hiller, Hiller 360 olarak adlandırdığı bir helikopterle pilotluk yaparak, Birleşik Devletler’deki ilk helikopter uçuşunu başlattı.

1946’da, Bell Aircraft firmasının Arthur Young’u, tam balonlu kanopiye sahip ilk helikopter olan Bell Model 47 helikopterini tasarladı.

Tarih Boyunca İyi Bilinen Helikopter Modelleri

SH-60 Seahawk

UH-60 Black Hawk, 1979’da ABD ordusu tarafından kuşatıldı. Donanma, 1983’te SH-60B Seahawk ve 1988’de SH-60F aldı.

HH-60G Pave Hawk

Pave Hawk, Army Black Hawk helikopterinin son derece modifiye edilmiş bir versiyonudur ve entegre bir atalet navigasyonu / global konumlandırma / Doppler navigasyon sistemi, uydu iletişimi, güvenli ses ve Hızlı Kurma içeren yükseltilmiş iletişim ve navigasyon paketine sahiptir. iletişim.

CH-53E Süper Aygır

Sikorsky CH-53E Süper Aygır batı dünyasının en büyük helikopteridir.

CH-46D / E Deniz Şövalyesi

CH-46 Deniz Şövalyesi ilk kez 1964’te satın alındı.

AH-64D Longbow Apache

AH-64D Longbow Apache, dünyadaki en gelişmiş, çok yönlü, hayatta kalabilen, konuşlandırılabilen ve bakımı çok fonksiyonlu bir savaş helikopteridir.

Paul E. Williams (ABD Patenti No. 3,065,933)

26 Kasım 1962’de, Afrikalı Amerikalı mucit Paul E. Williams, Lockheed Model 186 (XH-51) adlı bir helikopteri patentledi. Bileşik deneysel bir helikopterdi ve sadece 3 birim inşa edildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.