Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir?


Hemoroid hastalığı halk arasında basur olarak bilinen bir hastalıktır. Hemoroid sanıldığı gibi direk hastalığı ifade eden bir terim değildir. Makat(rektum,anüs) bölgesinde bulunan venöz damarlara verilen isimdir. Venöz damarlar vücuttaki kirli kanı taşıyan damarlardır.Hemoroid hastalığı ise farklı sebeplerden ötürü bu venöz damarların genişlemesi ile oluşan patolojik bir durumdur.

Hemoroid hastalığı toplum içinde en sık görülen hastalıklardandır.  Belli risk grupları olsa da yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen sinsi bir hastalık haline gelebilmektedir.Hemoroid hastalığını önlemenin birinci yolu kabızlığı önlemektir.

İntraabdominal (karın içi) basıncın artışı ile venöz damarlardaki basınç artar ve damarlar genişlemeye başlar. Bu genişlemelerin boyutları ve lokalizasyonları önemlidir. Genellikle yavaş seyirli bir hastalık olduğu için ve mahremiyet gösterilen bir bölge söz konusu olduğu için kişiler genellikle hekimlere geç başvururlar. Ancak ne kadar erken fark edilirse iyileşme ihtimali o kadar yüksektir. İleri evrelerde cerrahi işlem gerektiren hemoroid hastalığı ağrılı bir süreci izleyebilmektedir.

Palyatif(Rahatlatıcı) Yöntemler

Hemoroid hastalığının önlenmesinde başı çeken faktör beslenmedir. Kişilerin kabızlığı önleyici şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Vücut itibariyle kabızlığa yatkın olan kişilerde hemoroid gözlenme oranı ciddi oranda yüksek ölçülmektedir. Hazır gıdalardan uzak durmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek , kayısı şeftali gibi lifli gıdalardan zengin besinleri tercih etmek gerekmektedir. Alkol alımı hemoroidi kötü yönde etkilemektedir.

Alınacak tüm tedbirlerin başında ıkınma gibi intraabdominal basıncı artırıcı etkilerden uzak durmak gerekmektedir. Tuvalet ihtiyacını gidermekte zorluk çeken kişiler için ıkınmak çok sancılı bir süreçtir ve sonrasında hemoroid başta olmak üzere intestinal(barsak sistemi) sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kişilerin tuvalet ihtiyacını giderirken kendilerini sıkmamaları, ıkınmamaları gerekir. Eğer ciddi kabızlık problemleri çekiliyorsa altında farklı bir sebep olabileceği unutulmamalı ve ihmal edilmeden hekime başvurulmalıdır. Ayrıca laksatif olarak isimlendirilen ilaç grupları barsak sistemini rahatlatan ve dışkılamayı kolaylaştıran ilaç grubudur. Ancak 3 günden uzun kullanılmaması gerekir aksi durumda barsak fonksiyonları ciddi olarak zarar görmektedir. Genellikle ameliyat öncesi durumlarda veya kısa süreli kullanımlar için tercih edilmektedir.

Ayrıca hareketsizlik de hem metabolizmayı yavaşlatması hem de kaslara etkisi sebebiyle hemoroidi kötü yönde etkileyen bir faktördür. Haftada 3 gün en az 45 dakika vücudu terletecek düzeyde hasta veya sağlıklı olan bütün bireylerin yapması gereken bir sağlık etkenidir.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid

Hemoroid tedavisi iki ana gruba ayrılarak yapılmaktadır. İlaca dayalı tedavi yöntemine medikal tedavi , ameliyat ve diğer invaziv girişimlere dayalı tedavi yöntemine cerrahi tedavi denmektedir. Tedavi yöntemlerinin uygulanması oluşan hemoroid memelerinin miktarına, boyutuna, lokalizasyonuna ve trombüse olup olmamasına göre değişmektedir.

Özefagus(yemek borusu) varislerinde de kullanılan band ligasyonu ve skleroterapi hemoroid tedavisinde de kullanılmaktadır. Tam olarak cerrahi tedavi yöntemi olmayan bu tedavi yöntemleri endoskopik tedavi yöntemlerinin içerisinde kabul edilmektedir. Bunun dışında cerrahi yöntemler de hemoroid tedavisinde nihai çözüm sağlamaktadır. Beslenmeye dikkat edip etmemesi ve yaşam şartlarına göre hemoroid hastalığı cerrahi işlemlerden sonra da tekrarlayabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.