Hepatit A Aşısı Nedir?


Hepatit virüsünün sebep olduğu ciddi bir karaciğer hastalığını önlemek için yapılan aşıya Hepatit A Aşısı adı veriliyor. Bu virüs gözlerde sarılığa neden olabilmektedir ve grip türü bir hastalıktır. Çocuklarda şiddetli ağrılara ve ishale neden olabilmektedir. Yetişkinlerde ise daha ağır geçmekte ve hastaneye yatmak bile söz konusu olabilir. Yetişkinlerin ayrıca 1 ay gibi bir süre içinde çalışamayacak duruma gelebileceklerini bile söyleyebiliriz.

Hepatit A Aşısı kimlere yapılmalıdır? Bu konuda gereksiz bilgi kirliliğine engel olmak için sizlere aşağıdaki gibi sıralama yapıyoruz. Bu aşı;

  • Erkeklerde cinsel münasebeti olan kişilere yapılmalıdır.
  • Uyuşturucu kullanan kişilere yapılmalıdır.
  • 12 ve 23 ay arasındaki çocuklara uygulanmalıdır.
  • Kronik bir şekilde gelişen karaciğer hastalığına sahip olan kişilere yapılmalıdır.
  • Hepatit A salgınının olduğu toplumlarda da mutlaka uygulanmalıdır.
  • 1 yaşın üzerinde olan ve korunmak isteyen herkese yapılmalıdır.
  • Hastalığın daha çok görüldüğü bölgelerde de yapılmalıdır.

Bu aşının ne zaman yapılması gerektiğine dair de bilgiler sunmak istiyoruz. İlk olarak 12 ve 23.aylar arasında olan çocuklara yapılması gerektiği bilinmelidir. 2 yaşına kadar aşı olmamış çocuklar daha sonra da aşı olabilir.

Yetişkinler istediği zaman ya da enfeksiyon riski taşıdıklarında yapılmalıdır. Ayrıca yolculuk yapacak kişiler de yolculuktan en az 1 ay önce aşı yaptırmalıdır. Yapılan ilk uygulamadan sonra alerjik reaksiyon gelişmiş olan kişilerde ikinci doz uygulanmaz. Gebe olan bayanların da doktor kontrolünde bu işlemi yaptırması gerekiyor. Hepatit A Aşısı riskleri de bulunur. Aşı uygulamalarında ilaçlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini söyleyebiliriz. Bu aşının yapıldığı bölgede ağrılar görülebilir. Aynı zamanda yorgunluk ve iştahsızlık gibi sorunlar da baş gösterebilir.

Bu durumların yaşanmasında kişide davranış bozuklukları ve yüksek ateş gibi durumlar söz konusu olabilir. Ayrıca bu durum aşının yapılmasından sonraki birkaç dakika içinde ortaya çıkabilir. Daha sonra ise deri üzerinde halsizlik ve kabarıklık gibi sorunlar görülebilir. Bunun yanında baş dönmesi ve hızlı kalp dönmeleri de yaşanabilecek durumlardan biridir. Bu reaksiyonlar görüldüğünde mutlaka bir doktora görünmekte fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.