Heteroseksüel Nedir?


Heteroseksüellik, romantik açıdan ve cinsel açıdan bireyin karşıt cinsindeki bir bireye bir takım duygular ve düşünceler beslemesidir. Bir kadının bir erkeğe, bir erkeğin de bir kadına duyduğu bu özel hisler; bu erkek ve kadını heteroseksüel yapmaktadır.

Heteroseksüel kelimesi Yunancadan ve Latincenin karışımından gelen bir kelime olup; “heteros” kelimesiyle Yunanca farklı anlamını ifade edip, “sex” kelimesiyle de Latince cinsiyet anlamlarının birleşimini ifade etmektedir.

Heteroseksüel sözcüğü, ilk kez 1868 yılında; homoseksüel kelimesinin tam tersini ifade edecek şekilde bir kullanımın ortaya çıkartılması suretiyle Karl Maria Kertbeny tarafından kullanılmıştır. Bu sözcük kendisine ilk kez Marriam-Webster’in yeni uluslararası sözlüğünde yer bulmuş ve burada da anlamı “karşıt iki cins arasındaki cinsel tutku” şeklinde bir tanımlamayla oluşturulmuştur. 1934 yılında ise aynı sözlüğün ikinci baskısı yapılmış ve bu sözlükte heteroseksüel kelimesinin anlamı daha da farklılaştırılarak “karşı cinsler arasında ortaya çıkartılan cinsel tutkunun uyanması” ya da “normal cinsellik” olarak anlandırılmaya başlanmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.