Hıçkırık Nasıl Geçer


HIÇKIRIK SIRASINDA NE OLUR?

Spazmın ses tellerini kapaması ve soluk alımını engellemesi ile birlikte hıçkırık esnasında ortaya gelen “hıçk” sesi çıkar. Hıçkırık esnasında çıkan ses de bebeğin ses tellerinin birbirine yaklaşması ile birlikte meydana gelen ses dalgalarıdır. Cerrahi girişim esnasında ve akabinde meydana çıkan hıçkırıklar da çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

Hıçkırığın sebep olduğunu ve nasıl geçirilebileceğini sizler için araştırdık. Bazı hastalıklardan kurtulmak için kullanıyor olduğunuz ilaçlar her türlü yan tesire sahip olabilmektedir. Göğse dizlerinizle yapmış olduğunuz baskı vasıtası ile kısa süre içinde hıçkırıktan kurtulabilirsiniz. Hıçkırık olduğumuzda ya su içeriz yahut nefesimizi tutup hıçkırığın geçip gitmesini bekleriz. Mümkün olduğunca eğilerek ellerinizi kullanmadan bardağın içindeki suyu içmek için çaba sarf edin.

UZUN SÜREN HIÇKIRIKLAR

Bir aydan daha uzun süren hıçkırıklara dirençli hıçkırık adı verilir. Yemek borusu kanseri hastalarının hemen hemen üçte birisinde inatçı hıçkırıklar görülür. Geçmeyen hıçkırıklar için ilaç tedavisi yapılabilmektedir. Günümüzde ilk alternatif ilaç olmamakla beraber inatçı hıçkırıklarda yanıt alınan vakalar olmaktadır. Olası bütün diğer tedavilere yanıt vermemiş hayat niteliğini ciddi etkileyen inatçı hıçkırıklarda bir alternatif olacaktır. Örneğin gazlı içecekler ve alkol tüketmek hıçkırıkları tetiklemektedir. Benzer biçimde aşırı fazla yiyerek mideyi şişirmek de hıçkırıkları tetikler. Yenidoğan bebeklerde hıçkırıkların en epeyce arttığı vakit ise sindirim sonrasıdır.

BEBEKLERDE HIÇKIRIK

Etkili bir yöntem vb görünse de limon suyu bebeğin sindirim sistemi için en münasip bir sıvı değli. İkinci sebep ise doyan bebeğin midesinin genişlemesiyle diyaframa baskı oluşturması gösterilebilir. Gaz çıkışı diyaframa uygulanan baskıyı azaltacağı için bebeğin hıçkırığının kesilmesini sağlayacaktır. Diyafram kası bebeğin göğüs boşluğu ile birlikte karın boşluğu arasındaki kastır. Oda ısısındaki ani değişim yahut bebeğin heyecanlanması hıçkırığa neden olabilmektedir. Bebeklerde hıçkırık ekseriyetle karınları doyduktan sonra başlar.

REFLÜSÜ OLANLARDA HIÇKIRIK

Herkesi zaman zaman hıçkırık tutabilir fakat reflüsü olan hastalarda daha sık ve uzun süreli görülür’ dedi. Herkesi bazı durumlarda hıçkırık tutabilir ama reflüsü olan hastalarda daha sık ve uzun süreli görülür. Hıçkırıklar hemen hemen 5 saniyede bir olur ve çoğu zaman bir dakikadan fazla sürmezler.

HIÇKIRIK NE KADAR SÜRER?

Yenidoğan hıçkırığı bir dakika ile birlikte bir saat arasında sürebilir ve kaygı edilecek bir hal yoktur. Bebeklerde 1 dakika ile birlikte 1 saat süren aralıklarda hıçkırık görülebilir. Yaklaşık dakikada 10 30 kez kendini yineleyen kasılmalar gerçekten rahatsızlık vericidir. Günde en az toplamda 20 dakika hıçkırık problemi yaşam sürdüren şahıs acil müşade altına alınmalıdır.

HIÇKIRIKTAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Kısa ve orta süreli pratik hıçkırık şikayetleri için evinizde uygulayabileceğiniz birtakım pratik yöntemler mevcuttur. Nefesinizi biraz biraz alıp bırakmak yahut dizleri karın bölgesine çekerek oturmak da hıçkırığı geçirmek için denenebilecek diğer yöntemlerden. Birini denediğinizde başarısız olursanız denemeyi bırakmayın ve diğer yöntemlere göz atın. Bildirdiğimiz metodları deneyip şifaya kavuşabilirsiniz. Hıçkırığı geçirmek için kolay yöntemler yazımızda. Hıçkırığı durdurmak için uygulanan yöntemlerin adedi pek fazladır. Bilinen yöntemlerin çoğu kendinize özel izlenim ve klinik deneyim ürünü olup denetimli çalışmalarda denenmemiştir.

HIÇKIRIK GEÇİCİ Mİ?

İnatçı hıçkırık ise 2 günle 1 ay arasında sürebilir ve geçici hıçkırık dek basit kaybolmaz. Hıçkırık krizleri durduk yere meydana çıkmaz ve altında yatan birtakım hastalıklar olabilmesine rağmen çoğu zaman geçici bir refleksdir. Hıçkırık çoğu defa kısa süreli ve zararsızdır ve sıhhatli şahıslarda geçici bir rahatsızlık olarak meydana çıkabilir. Dirençli hıçkırık ise sıkça 1 aydan daha uzun sürmektedir.

FRENİK SİNİR

Bebeğin diyafram kasının kasılması veyahut mide şişliğinden ötürü frenik sinirini tetiklemesi hıçkırığın asıl sebepleridir. Söz hususu girişimsel işlemlerde hıçkırık oluşma mekanizmasında yeri olan ve diyafram kasının uyarılmasından mesul sinirlerin (frenik ve vagus sinirleri) bloklanması yahut uyarılmasına dayanan bir prosedür yapılmaktadır. Diyaframla bağlantılı olan frenik sinir uyarıldığı takdirde hıçkırık meydana gelir. Diyaframla birlikte frenik sinir de uyarılıyorsa hıçkırık ortaya gelir. Durdurulamayan hıçkırık için son çözüm frenik sinirin bir anestezik ilaçla ya da cerrahi olarak blokajıdır.

HIÇKIRIK GEÇİRME YÖNTEMLERİ

Bebeğe limonlu su verilmesi hıçkırığı geçirir ne var ki bebek için epeyce sağlıksız bir yöntemdir. Hıçkırığa ilk müdehalenin toplumumuzda tanınmış en süregelen ve zor iki metodu bulunmakta. Hıçkırıkların geleneksel olarak her türlü “tedavi” metodu bulunuyor.

Bebeklerin hıçkırması ebeveynleri kaygıya sürüklese de gerçekte bebekler için iyiye işarettir ve özellikle sindirim sistemine ait organların fonksiyonlarını düzgün yerine getirdiğine ve işlediğine işaret eder. Limon suyu verildiği anda bebekler bir anda nefesini tutar ve buda diyafram kasında meydana gelen irritasyonu önlediği için hıçkırığı geçiriyor.

ORGANLAR ARASINDAKİ KASLAR

Karın boşluğu arasında yer alan ve diyafram adı verilen kasın bir yarısının istem dışı kasılmasıyla hıçkırık meydana çıkıyor. Zatürre ve akciğer zarları arasında sıvı toplanması da hıçkırığa sebep olabilmektedir.

HIÇKIRIK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Ömür boyu ilaç kullanmak veya diyet gerçekleştirmek istemeyen hastalar hayat konforunu yükseltmek için süreğen çare arayabiliyor. Anneler emzirmeden sonra bebeği dik pozisyona getirerek sırtına masaj gerçekleştirmek hıçkırığı önleyebilir. Hıçkırık nasıl geçer derseniz buzlu su ile birlikte bir müddet gargara gerçekleştirmek hıçkırığa iyi gelecektir.

HIÇKIRIĞIN TEDAVİSİ

Reflü tedavisiyle birlikte hıçkırık şikayeti de kaybolur. Hıçkırığın altında yatan nedene göre tedavisi değişmektedir.

SOLUNUM

Özellikle solunum kasının ve göğüs kaslarının ani kasılması ve boğazdaki bir kapakçığın hızlıca kapanması ya da sıkışması neticesi oluşabilir. Uzun süreli olan hıçkırıklık ise kalp ritimlerinde düzensizlik olmasına sebep olacağından ötürü solunum ve kalp hastalıklarına sebep olacaktır. Hıçkırık; solunum kasları ve özellikle diyaframdan meydana çıkar. Bir de yemeği süratli hızlı kullanıyorsanız hıçkırık ile birlikte karşılaşma ihtimaliniz son derece çoktur.

KENDİLİĞİNDEN GEÇEBİLİR

Sinir bozucu bir hal olsa da hıçkırık nasıl geçer sorusuna cevaben hıçkırık bir müddet sonra otomatik olarak geçiyor. Basit hıçkırık ataklarının çoğu otomatik olarak sonlanır.

DİYAFRAM KASI

Diyafram kasının irade dışı ani kasılmaları hıçkırığa neden olur. Diyafram kasının kasılmasıyla bedene daha çok hava girer.

KASILMALAR

Kaygı ve stres diyaframı uyaran hormonların salınmasına sebep olur ve diyaframdaki kasılmalar tetiklenerek hıçkırık ortaya gelir. Diyafram kasındaki irade dışı ani kasılmalar sırasında ses telleri birbirine yaklaşarak sesler çıkarır.

HIÇKIRIĞINIZIN GEÇMESİ

Bir bardak suyu soluk almadan tek bir seferde için anında hıçkırığınızın geçtiğini göreceksiniz. İki pipetinizi de ağzınıza alın ve alabildiğiniz dek iri bir yudum alarak hıçkırığınızın ortadan kalkması için bir adım atın. Nefesinizi tutarak bir müddet beklemeniz hıçkırığınızın kesilmesini sağlayacaktır. Şeker eridikten sonra hıçkırığınızın geçtiğini fark edeceksiniz. Kulak deliklerinizi ellerinizle kapayın ve bardağınızın içinde yer alan suyu içmeye başlayın.

HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

Koltuğunuza ya da yatağınıza kafa aşağı bir şekilde uzanın. Hızlı bir şekilde soluk almaya başlayın ve diyaframınızı harekete geçirin.

HIÇKIRIK TUTUNCA YAPILMASI GEREKENLER

Hıçkırıktan kurtulmak için yapılması gereken şey; karbondioksitin artırılmasıdır. Büyük bir olasılıkla yutkunmak hıçkırığın ortadan kalkmasını kolaylaştırmaktadır. Unutmayın ki diyaframınız genişlerse hıçkırığınız kısa bir müddet içinde ortadan kalkacaktır. Taze naneyi direkt olarak çiğneyebilirsiniz ya da çayını içerek da hıçkırıktan kurtulabilirsiniz. Hıçkırık 2 günden uzun sürerse inatçı dirençli olarak adlandırılır.

ŞEKER HIÇKIRIĞI GEÇİRİR Mİ?

Kaşığı 5 saniye dek ağzınızda tuttuktan sonra şekeri yutun. Bir kaşık şekeri tükettikten sonra bir kaşık daha şeker alabilmek sağlığınız bakımından olumsuz noktaları içinde barındırabilmektedir. Nefes alışverişinizi denetim ederek şekerin biraz biraz erimesini sağlayın.

NEFESİNİZİ TUTMANIZ İŞE YARAYABİLİR

Derin bir soluk alın ve nefesinizi vermeden öncesinde bir yudum su için. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? Bebeğe limon suyu verildiğinde bebek birden nefesini tutar. Fakat bazı durumlarda bebeğe limon vermek kusmasını çoğaltır ve pişiğe sebep olur. Bebekleri hıçkırık tuttuğunda bir çay kaşığı ıhlamur veya yalnız ılık su vermek denenebilir.

HIÇKIRIK

Bilim adamlarına görede hıçkırık olan şahıs kısa süreli yaşamsal aktivitelerini durdurur. Hıçkırık için birtakım hastanelerde radyolojik tetkikler gerçekleştirilir. Kimi hıçkırık kısa devam ettiği sırada kimisi de geçmek bilmez. Geçmeyen hıçkırık halleri sizleri lütfen korkutmasın. İnatçı hıçkırık olgun erkeklerde bayanlara göre daha sıktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.