Hıdırellez nedir ve nasıl kutlanır


Hıdırellez nedir?

Hızır ve İlyas isimlerinin birleşmesi ile oluşan Hıdırellez, Türk, Türk Cumhuriyetleri ve pek çok bölgede kutlanan yaz mevsimini başlatan bir gündür. Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği, isteği yerine getireceğine inanılan gün 5 Mayıs akşamı ile 6 Mayısın öğlen sularına kadar olan kısımda kutlanır.

Hızır ve İlyas’ın bir araya gelmesinin dağlarda, kırlarda ve su kenarlarında olduğu düşünüldüğünden 5 Mayıs gününde evde oturulması tavsiye edilmez. Genelde kırlarda, su kenarlarında gezmek, piknik yapmak önerilir. Hızır ve İlyas’ın birleşmesi ile gücün arttığı, sizinde bu noktalarda olmanızla isteklerinizin olacağına inanılır.

Hızır ve İlyas kimdir?

Hızır’ın bir veli ya da peygamber olduğuna inanılır. Çok eski zamanlardan bu yana, Hızır’ı dilenci ya da yaşlı bir amca olarak insanlar arasında gezdiğine inanılır. İşte, bu nedenle 5 Mayıs’ta hiçbir dilenci geri çevrilmez. Hızır’ın ölümsüz olduğu ve sonsuza kadar yaşayacağı da bir diğer söylentidir. İlyas’ın ise bir peygamber olduğuna inanılır. Hızır, kara ve havanın, İlyas ise, suyun hakimidir. İkisinin birleştiği gün olan Hıdrellez’de, doğanın tüm gücü birleştiğinden istenilen her şey yapılabilir kabul edilir.

Hıdırellez’in anlamı: Rumi takvime göre Nisan ayının 23’ü, Miladi takvime göre ise Mayıs ayının 5. gününün gecesinden başlayıp, 6 Mayıs gününün sabahına kadar devam eden mevsimlik bayramdır. Hıdırılellez bayramı, ilk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve Doğu Akdeniz ülkelerinde yazın gelişi sevincini belli eden bir inanış olarak kutlanan, geleneksel kutlama şenliğidir. Türk İslam tarihinde bu anlamlı günde çeşitli gelenek ve adetler yerine getirilir. Peki yazın ilk günü sayılan 6 Mayıs gününe neden hıdırellez denilmektedir? Hızır (aleyhisselam), otsuz kuru bir yerde oturduğunda, o yer birdenbire yemyeşil olur. Bu nedenle Hıdırıllez, yaza girerken etrafın yeşermesini temsil eder. Ayrıca Hıdırıllez, Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olduğu varsayılır. Bu nedenle birçok kişinin dilek dilediği bir gün olarak kutlanmaktadır.

Hıdırıllez kutlama mekanları: Kutlamalar genellikle yeşillik alanlar, su kenarları ve türbe yanlarında yapılır. Bu gibi bolluk, bereket, zenginlik alanlarına Hızır aleyhisselamın daha çok uğradığı düşünülür. Burada baharın taze bitkilerinin suyunu içme ve taze kuzu eti yeme adetleri vardır. Baharın ilk kuzu eti yenildiğinde sağlıklı olunacağına, etraftaki bitkiler toplanıp kaynatılıp içildiğinde ise hastalıklara şifa bulunacağına inanılır. Etraftan toplanan bitkiler kaynatılarak bu bitkilerin sularıyla 40 gün boyunca yıkanılırsa da gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

Hıdırıllez gecesi neler yapılır: Hıdırıllez gecesi, Hızır aleyhisselamın uğradığı yerlere bereket, bolluk vereceği düşüncesiyle ambarların, para keselerinin ağızları açık bırakılır. Bu gece dilekler dilenir, dualar okunur. Hastalıklardan ve nazardan korunmak için ateş yakılıp üzerinden atlanır. Bu inanış ayrıca günahlardan arınmak içinde yapılır. Ev, araba, bağ, bahçe isteyen kimseler Hıdırıllez gecesi, gül ağacının altına dileklerinin küçük modellerini yaparak yada çizerek, Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Evlenmek isteyen kızlar rüyalarında evleneceği kişiyi görmek için gül dalına maketten yaptıkları gelin modelini asarlar. Bekar kızların o gün bahtlarının açılacağı inancıyla, kağıda dileklerini yazdıktan sonra, kırmızı kurdeleye bağlayıp, gül dalına asarlar. Ardından o gecenin sabahı, daldan dilek kağıdı alınıp denize ya da ırmağa atılır. Böylelikle bir yıl boyunca dileklerinin yerine getirilmesini beklerler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.