Hıdırellez nedir ve nasıl kutlanır


Hıdırellez nedir?

Hızır ve İlyas isimlerinin birleşmesi ile oluşan Hıdırellez, Türk, Türk Cumhuriyetleri ve pek çok bölgede kutlanan yaz mevsimini başlatan bir gündür. Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği, isteği yerine getireceğine inanılan gün 5 Mayıs akşamı ile 6 Mayısın öğlen sularına kadar olan kısımda kutlanır.

Hızır ve İlyas’ın bir araya gelmesinin dağlarda, kırlarda ve su kenarlarında olduğu düşünüldüğünden 5 Mayıs gününde evde oturulması tavsiye edilmez. Genelde kırlarda, su kenarlarında gezmek, piknik yapmak önerilir. Hızır ve İlyas’ın birleşmesi ile gücün arttığı, sizinde bu noktalarda olmanızla isteklerinizin olacağına inanılır.

Hızır ve İlyas kimdir?

Hızır’ın bir veli ya da peygamber olduğuna inanılır. Çok eski zamanlardan bu yana, Hızır’ı dilenci ya da yaşlı bir amca olarak insanlar arasında gezdiğine inanılır. İşte, bu nedenle 5 Mayıs’ta hiçbir dilenci geri çevrilmez. Hızır’ın ölümsüz olduğu ve sonsuza kadar yaşayacağı da bir diğer söylentidir. İlyas’ın ise bir peygamber olduğuna inanılır. Hızır, kara ve havanın, İlyas ise, suyun hakimidir. İkisinin birleştiği gün olan Hıdrellez’de, doğanın tüm gücü birleştiğinden istenilen her şey yapılabilir kabul edilir.

Hıdrellez’de ne yapılmaz?

  • O gün evde temizlik yapılmaz,
  • Genç ve evlenmemiş kızlara bulaşık yıkatılmaz,
  • Hıdrellez’de hiçbir yeşil bitki, çiçek asla koparılmaz,
  • Çamaşır, ev temizliği yapılmaz.

Hıdrellez’de ne yapılır?

Hıdırellez gecesi, para torbası, cüzdan, yiyecek kapları, ambarların ağzı açık bırakılır.

Çeşitli istekleri olan kişiler, gül ağacı altına istediklerinin küçük bir modeli yapılır veya kırmızı kese ile istekler yazılarak asılabilir.  Dileklerin kırmızı kurdele ile gül ağacına asılması genel bir gelenektir.

5 Mayıs akşam ezanı ile gül dalına para veya keseler asılır, gül ağacı altına açık cüzdan koyulabilir.

Evdeki kişiler için 5 fasulye, yedi nohut ekilebilir.

Sabah erkenden evin pencereleri ve kapıları açılır.

Hıdrellez, 6 Mayıs ikindi saatinde biter.

Hıdrellez’de dileğinizi asarken yapılacak olan dua;

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /allah bir adım adım / kerim kerem allah /başımda bir duman var yardım eyle ya allah / la ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.