Hidrofor Nasıl Çalışır?


Su basıncını artırmak için kullanılan pompa sistemleri, hidrofor pompa sistemleridir. Apartmanlarda, bahçe sulamasında, su depolarında kullanılabilirler.

Hidrofor Sistemi

Hidrofor
Hidrofor
  • Basınç tankı: Bu tank yardımıyla hidroforda sürekli basınçlı su bulunur. Basınçlı suyun belli seviyenin altına gerilemesi pompayı tetikler. Pompanın aşırı çalışıp deforme olmaması için tank hayati önem taşır.
  • Pompa: Hidrofor sistemlerinde pompalar kırılmaz, plastik ya da bronzdan pervaneyle yapılır. Bu iki maddenin oksitlenme özelliğinin olmaması ve aşınmaya dayanıklı oluşları tercih sebebidir. Pompanın gücü, emiş derinliğini ve basma yüksekliğini belirler.
  • Elektrik panosu: Hidroforun kontrol kumandasıdır. Aç-kapa tuşu akım dengeleyiciler, hidroforu elektrik arızalarından koruyacak sistemler buradadır.
  • Basınç şalteri: Basınç tankındaki su seviyesini kontrol eder. Gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçer.
  • Manometre: Hidroforun hangi basınçta çalıştığını ölçer. Basınç ölçüm aletidir.
  • Beş yollu vana: Hidroforun sistemlerini birbirine bağlar. Su çıkışı görevi bu parçaya aittir.

Nasıl kullanılır?

Hidroforlar susuz çalışmamalıdır. Bunun önüne geçmek amacıyla emişin yapıldığı depolarda seviye ölçüm aleti yerleştirilebilir. Bu sayede su seviyesi hidroforun emebileceği seviyenin altına düştüğünde hidroforun çalışması durur.

Nasıl seçilmeli?

Hidrofor sistemlerin gücünü pompa ve basınç tankı belirler. Bu ikisi sistemin ömrü açısından da önemlidir. Değişik tip ve modellerde hidroforlar vardır. 2 atm basınçtan 11 atm basınca, 1 daireden 150 daireye kadar su basan hidroforlar mevcuttur. Kullanım amacına göre en uygunu seçilirse sistemin bakım masraflarından ve enerjiden tasarruf sağlanır, sistemin ömrü uzar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.