Hillary Clinton Kimdir?


Hillary Clinton , 2009’dan 2013’e kadar 67. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Amerikalı bir avukat ve siyasetçi. Ayrıca, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump ile kaybettiği 2016 seçimlerinde Birleşik Devletler Başkanı Demokrat Parti adayı oldu. Eski ABD Başkanı Bill Clinton ile evlendi ve  kocasının başkanlığı döneminde Birleşik Devletler Birinci Hanım olarak görev yaptı.

Chicago’da doğdu, genç yaştan itibaren kararlı ve hırslıydı. Yale Hukuk Bürosu’ndan avukat olarak göreve başladı ve siyasete girmeden önce başarılı bir hukuk kariyerine vardı. First Lady olarak görev yaptığı dönemde, kendi siyasi kariyerine başlamış ve Ocak 2001’de ABD senatörü olarak ant içmiştir.

Popüler bir senatör, ikinci bir döneme çok kolayca seçilmiştir. Böylelikle hırsı daha da arttırdı ve 2009’dan 2013’e kadar Obama Yönetimi’nde Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Obama’nın ilk döneminden sonra görevinden ayrıldı. 2015 yılında, 2016 seçimlerinde cumhurbaşkanlığına adaylığını resmen ilan etti ve resmi olarak 2016 Demokratik Ulusal Konvansiyonuna aday gösterildi. Çok beğenilen bir seçim yarışını takiben, 8 Kasımda kaybetti.

Hillary Clinton Çocukluk

Hugh Ellsworth Rodham ve Dorothy Emma Howell ile Birleşik Methodist bir aileden doğan Hillary Rodham, ailenin  en büyük çocuğu idi. Üç yaşındayken ailesiyle birlikte Illinois’a taşındı.

1965 yılında Maine Güney Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ulusal Başarı Ödülü sahibi oldu. Ailesi, cinsiyet yanlılığı ile sınırlı olmayan, kendisinin bağımsız bir kariyeri olmasını istedi.

1965 yılında Wellesley Koleji’ne girdi ve siyaset bilimi üzerine çalıştı. Kolej yıllarında öğrenci politikasında aktifti ve Wellesley Genç Cumhuriyetçiler’in başkanlığına seçildi.

Siyasi konumu 1960’lı yılların sonlarında birkaç kez değişti. Liberal bir kalbi olan muhafazakar zihin sahibi biri olarak görülüyordu.

1968’de Wellesley College Government Association’ın Başkanlığına seçildi ve tam inançla görevinde çalıştı.

1969’da Siyasal Bilimler bölümünden BA ile mezun oldu. Kendisi Yale Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlamadan önce çeşitli işleri yaptı.

1970’de ABD Senatörü Walter Mondale’nin göçmen işçiler alt komisyonu ile çalışmak üzere seçildi. Bunu takiben, California, Oakland’da, çocuk bakımı ve diğer davalar üzerine çalışan Treuhaft, Walker ve Burnstein’ın hukuk firmasıyla birlikte çalışmalarını sürdürdü.

1973 yılında Yale’de Juris Doktor derecesi ile ödüle layık görüldü. Bundan sonra Yale Çocuk Eğitim Merkezinde çocuk ve tıp eğitimi üzerine bir yıllık yüksek lisans dersine başladı. Yüksek Lisans eğitimini sürdürürken, Çocuk Savunma Fonu için avukatlık yaptı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.