Himalaya Tuzu nedir? Faydaları nelerdir?


Himalaya Tuzu içerisinde bulunan zengin mineralleri sayesinde insan sağlığına bir çok faydası bulunan doğal bir oluşumdur. Himalaya dağlarının güneyinde bulunan Pakistan’ın Kherva bölgesinde bulunan bir tuz madeninden çıkarılan Himalaya tuzu doğada bulunabilecek en saf tuz olarak anılıyor.

Bu tuzun oluşumu ise dünyanın şekillerinin oluşmaya başladığı sırada Asya kıtası ile Hint karasının etkileşmesiyle arada kalan denizin buharlaşarak yıllar içerisinde kaybolması sonucu ardında bıraktığı saf tuz olarak tahmin ediliyor. Ancak kesin bir bilgi henüz elde edilememiştir. Buna rağmen bu tuzların milyonlarca yıldır toprağın altında kaldığı ve basınç gibi etmenlerle katılaşıp, kübik mineral formlar kazanmıştır.

Himalaya Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir?

himalaya tuz lamba

Bulunduğu bölgelerde hiç bir dış etmenle etkileşime girmemiş ve saflığını korumuş Himalaya tuzu bu saflığı sayesinde insan vücuduna büyük katkılar sağlayabilmektedir.

Tuz üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarında 80’den fazla mineral içerdiği belirlenmiştir. Bazı karakteristik özellikleri de keşfedilen tuz, havada bulunan nemi kullanarak elektromanyatik dalgaları ve radyasyonu kendi üzerinde toplayarak havayı temizleyebiliyor.

Himalaya tuzu havayı temizlediği gibi hastalıklara da yardımcı oluyor. Astım, diyabet, dolaşım bozukluğu ve bazı alerjik hastalıkların tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor.

Yapılan bazı araştırmalar sonucu araştırmacılar, Himalaya Tuzu’nun vücudumuzun asit-baz ve su gibi dengelerini sağlamasına yardımcı olduğunu ve zararlı toksin maddelerin atılmasını hızlandırdığını belirtiyor. Ayrıca Himalaya Tuzu’nun kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Geçmiş yüzyıllarda önemli bir ticaret ürünü olarak da bilinen Himalaya Tuzu, Baharak Yolu ile doğu ve batı arasında ticareti yapılmıştır. Son yıllarda önemi farkedilen tuz, Pakistan ve bölge haklı için gayet önemli bir gelir kaynağı haline gelmiş ve pazarda yerini almıştır.

Eskiden gıda ve koruma gibi bir kaç alanda kullanılan tuz şimdilerde başta sağlık olmak üzere, mimari, süsleme ve uzay teknolojisi gibi bir çok alanda kullanılarak değerine değer katılıyor. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.