Histrionik kişilik bozukluğu nedir? tedavisi nasıl yapılır?


Bu kişilerin genel özelliği aşırı duygusallık ve aşırı ilgilenilme arzusudur ve ilgi odağı olmak isterler. Kendilerini ile ilgilendirmek için yüksek ses ile konuşurlar. Bazen de bu ilgi görme arzusu kıyafetlerine yansır, dekolteli giyinme, ağır makyaj, kısa etek giyerler. Hep ötekinin dikkatini çekmek bulunduğu yerde ilgi odağı olmak için böyle yaparlar. Cinselliği ön planda tutarlar çünkü karşı tarafı bu şekilde baştan çıkartacaklarına inanırlar.

Herkes ile cinselliği yaşayabilirler, seçicilikleri yoktur. İlgi çekebilmek için sırf birisi benimle ilgileniyor diye ilişkiye girebilirler. Sık sık partner değiştirirler.

Dikkat çekebilmek için söylediklerinde sözlerinde, yaptıklarında çok fazla derinlik yoktur. Dikkat çekilen konuşmalar yapılırlar iyi bakıldığında derinliğini olmadığı belli olur. Derinli ve sağlam ilişkiler kuıramazlar.

Histrionik kişilik bozukluğu tanı kriterleri nedir?

Aşağıdaki kriterlerin beşi ya da daha fazlasının bir arada olması halinde kişilere histrionik bozukluk tanısı  konulabilir.

  • İlgi odağı olmadığı durumda rahatsız olan kişiler
  • Başkaları ile olan etkileşimi uygunsuz olan, daha çok cinsel açıdan baştan çıkarıcı davranışlar sergileyen kişiler
  • Duyguları yüzeysel ve hızlı değişim içinde olan kişiler
  • Fiziki görünümünü dikkat çekmek için kullanan kişiler
  • Başkalarını etkilemeye çalışan konuşma tarzı olan kişiler
  • Yapmacık davranan, gösteriş yapan ve duygularını abartan kişiler
  • İlişkilerin daha yakın olmasını düşünen kişiler

Histrionik kişilik bozukluğunu ortaya çıkaran nedenler nedir?

Bozukluk annenin ayartıcı ve kışkırtıcı davranışlar içinde olmasından, babanın hoşgörülü olmaması ve mesafeli davranması nedeniyle yaşanan bir durum olarak kabul edilir. Kalıtımsal etki oldukça azdır, çoğunlukla psikolojik etkiler söz konusudur. Hastalarda daha çok çocukluk çağında yaşanan etkiler bulunmaktadır. Çocukken anneden beklediği yakınlığı bulamayıp, babaya yönelmiş kadınlar, onun ilgisini çekebilmek için flörtçü davranışlara girerler. Yetişkinliğinde ise babasının kızı özelliğini koruyabilmek için, cinselliklerini bastırma ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden daha çok kadınlarda yaşanan bir kişilik bozukluğudur. Yaşla birlikte azalma gösterir.

Histrionik kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalar bireysel ya da grup psikoterapi uygulanarak tedavi edilebilirler. Terapistler kişilerin duygusal görünümlerine dikkat etmeli, kendilerini doğru ifade etmelerini sağlamalıdır. İçlerinde yatan duyguların açığa çıkarılmasına çalışılmalıdır. Çünkü hastalar gerçek duygularının farkında olmazlar. Sürekli olarak terapistlerin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yapılabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.