Hosting Nedir? Neden Satın Alınması / Kullanılması Gerekir?


İnternet siteleri üzerine yoğunlaştığınızda yeni kavramlarla karşılaşırsınız. Bu noktada öncelikle bilinmesi gereken, en temel kavramlar domain ve hosting diyebiliriz. Hosting nedir ve neden ona ihtiyaç duyarız, bu yazımızda yanıtlayacağımız sorulardır.

İnternet siteleri de tıpkı bilgisayarlarımız gibi çeşitli dosyalardan oluşur. Bu dosyalar, gerekli adresi tarayıcıya (Google Chrome, Internet Explorer vs.) yazan herkesin görmesi için hazırda tutulmalıdır. Hosting de işte tam bu noktada devreye girer. Tüm site dosyalarını barındırdığımız özel bilgisayarlara hosting diyoruz.

Aslında site dosyalarınızı kişisel bilgisayarınızda saklama şansınız da var. Biraz teknik bilgi yardımıyla internet sitenize giren herkesi kendi bilgisayarınıza yönlendirebilir ve karşılaşacakları dosyaları direk onlara sağlayabilirsiniz. Doğru okudunuz, bilgisayarınızı bir hosting makinesi olarak kullanma şansına sahipsiniz. Ancak bu hiç kullanışlı olmadığı için tercih edilmiyor. Hosting hizmeti satın almanın, kişisel bilgisayar kullanmanıza göre avantajları nelerdir? Bunları anlatalım.

  1. Hosting hizmetleri datacenter dediğimiz noktalardan sağlanır. Datacenter, özel internet alt yapısına sahiptir. Bir internet sitesinin yeterince hızlı tepki verebilmesi için giren kişiyle arasında hızlı bir internet bağlantısı olmalıdır. Ülkemizde evlerde kullanılan internetin indirme ve yükleme hızları oldukça kötü düzeydedir. Hosting sağlayıcılarıysa minimum 100 megabit gibi bir internet hızından faydalanmanızı sağlar.
  2. Bilgisayarınızı çeşitli durumlarda kapatabilirsiniz. Bilinçli bir şekilde kapatmasanız dahi elektrik kesintisi yaşayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede alt yapı çalışmaları sebebiyle anlık elektrik kesintileri veya internet kesintileri / yavaşlamaları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda doğrudan internet siteniz de devre dışı kalacaktır.
  3. Hosting sistemleri günümüzde site yöneticilerinin işini kolaylaştırmak için çok sayıda hazır araçla birlikte gelir. Ayrıca internet sitesi yayını yapmak için en uygun yazılım çözümlerini sağlar. İlgili yazılımların lisansları binlerce doların üzerine çıkabilirken parasını ödeyip lisansını almak yeterli gelmez. Hosting firmaları bu yazılımları oldukça detaylı teknik işlemlerin ardından en performanslı halinde size sunar.

Avantajlar çeşitli kullanım senaryolarına göre değişkenlik gösterebilir; sayılarında artış ve azalma yaşanabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.