Hulusi Akar Kimdir?


Hulusi Akar, 1972 yılında Kara Harp Okulu’nu, 1973 yılında da Piyade Okulu’nu tamamladı. 1980 yılına kadar Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. Daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliğinde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna – Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardıcımcılığı gibi görevlerde bulundu.

1998 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. iç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2002 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2007 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Hulusi Akar
Hulusi Akar

2011 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011 – 2013 yılları arasında Genelkurmay 2. Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2013 Ağustos ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

NATO Askeri Komite Toplantısı’nda Suriye’de IŞİD’e karşı koalisyon güçleriyle işbilirliği yapan PYD’nin terör örgütü olduğunu, PKK’nın Suriye ve Irak’taki iç savaştan faydalanarak uluslararası kamuoyunda meşruiyet kazanmaya çalıştığını söyledi.

hulusi akar
Hulusi Akar

15 Temmuz 2016 tarihindeki askeri darbe girişimi sonrası Akıncı Hava Üssü’nde darbe girişiminde bulunan askerlerce rehin tutulmuş, 16 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen operasyonla kurtarılmıştır.

Şule Akar ile evli olan Orgeneral Hulusi Akar’ın iki çocuğu var ve İngilizce biliyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı, Hulusi Akar olmuştur.

ÜSTÜN CESARET VE FERAGAT MADALYASI SAHİBİ

Orgeneral Akar, İç Güvenlik Harekatı’ndaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası’na sahip.

TSK Üstün Hizmet Madalyası ile TSK Şeref madalyası da taşıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.