İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri ve tedavisi


İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

İdrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, idrarı tam boşaltamama hissi. Bazen de idrarda koku veya idrarda koyulaşma renk ya da bulanıklık olabilir.

İdrar yanması, mesane ağrısı ile birlikte böbrek ağrısı var ve ateş yükseliyorsa böbrek iltihabı olmaya başlamıştır ve mutlak değerlendirme için doktora gidilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları için doktora gitmiyorsanız bol su içmek çok önemlidir. Günde 2 litre su içmek yani 10 su bardağı su içmek gereklidir.

Diğer önemli belirtileri
  • Sık idrara çıkma,
  • Acil idrara çıkma isteği,
  • Devamlı idrar yapma hissi,
  • İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi,
  • Alt kartın bölgesinde ağrı,
  • İdrarda kan,
  • İdrarda kötü koku,
  • Belirtilere ateş, kusma, bulantı, titreme benzeri başka belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon böbreklerde olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tedavisi

Yeterince su içmediğimiz zaman idrarımız çok koyulaşır ve idrar yolu enfeksiyonu çok su içerek tedavi edebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik tedavisi ile hastaların %80’inde iyileşme sağlanabilir. Bazı vakalarda kültüre ihtiyaç duymadan ya da kültür sonucuna göre farklı türlerden antibiyotik reçete edilebilir. Ağrıyı hafifletmek için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bol sıvı tüketilerek mekanik hijyen sağlanır ve tedavinin başarı oranı arttırılabilir. Üst idrar yolu enfeksiyonu vakalarında hasta hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Nükseden enfeksiyon problemlerinde ilk olarak altta yatan sorunun çözümü için cerrahi gerekebilir. Kasık bölgesinde hakim olan ağrı için sıcak su torbasından yararlanılabilir. Uygulanan sıcak su torbası ile idrarın daha ağrısız bir şekilde dışarı atılması sağlanabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edildikten sonra 2 hafta içerisinde tekrar ortaya çıkarsa tekrarlayan idrar enfeksiyonu olarak isimlenmektedir. Bu tekrarlar yılda 3’ün üzerinde oluyorsa tekrarlıyor demektir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu nedir, nasıl tedavi edilir?

Kişi 2 haftalık süre içerisinde tekrar enfeksiyon ile karşılaşıyor ise o zaman daha ileri ürolojik araştırmalar yapılması gerekir. İdrar kültürü çalışmaları, ürolojik görüntüleme çalışmaları yapılmalıdır. Enfeksiyonların tedavileri oldukça zor olabilmektedir. Genelde kişinin bu enfeksiyonlara yatkınlığının neden olduğunun ortaya konulması sonrasında uzun süreli tedaviler önerilmektedir. 6 aya kadar uzayan uzun süreli antibiyotik tedavileri ile enfeksiyonların baskılanması söz konusu olabilmektedir.

Yapılan incelemeler neticesinde yeni gelişen bir takım problemler, idrar akış yollarını bozan problemler saptandığında cerrahi yöntemlerden faydalanmak gerekebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.