İglo nedir? nasıl yapılır? (Eskimo evleri) » E-Kütüphane

İglo nedir? nasıl yapılır? (Eskimo evleri)


Eskimolar kendi tasarımları olan buzdan evlerde yaşarlar. Sıcaklığın -50 olduğu bir ortamda buzdan evlerde yaşayarak soğuktan korunurlar. Eskimolar -50 santigrat derece hayatta kalınabileceğinin mümkün olacağını M.Ö. 3000 yıl önce bize gösterdiler. İnşaa ettikleri iglolar ile soğuk kış gecelerinde hayatta kalmayı başardılar.

Bir iglo’nun sıcaklığı +4 derecedir.

Eskimolar nerede yaşıyor

Günümüzde sayıları 160 bine yaklaşan ve özellikle Alaska ve Groland bölgelerinde yaşayan Eskimolar iki farklı gruba ayrılıyor. Bunlardan ilki Kanada’da yaşan İnuitler. Diğerleri ilse Batı Alaska ve Kuzey Doğu Rusya’da yaşan Yupikler.

Rivayete göre iglo ilk olarak avlanmak için evlerinden uzaklara gitmek zorunda kalan inuitler halkı tarafından icat edildi.

İgloların ortaya çıkış hikayesi

İnuitleri hayattta tutan ve bugüne kadar gelmeye sağlayan şey iglolardır. Rivayetlere göre; yok olmayla karşı karşıya kalan inuitler için tipiler ile başa çıkabilmek oldukça zordu bununla baş edebilmek için igloları icat ettir. Yaşadıkları yerlerde terk edilmiş bir in bile bulamazlar. Son çare olarak kar birikintilerini oyarak mağara yaparlar. Sabah kalktıklarında kendilerini kar fırtınasından koruduğunu görürler ve bu sayede igloyu bulmuş olurlar. İglo ile soğuktan korundukları gibi inoit halkını da yok olmaktan kurtarmışlardır.

 

İgloların özellikleri

Yıllar sonra 1912 yılında kutup bölgesinde araştırma gezisi düzenleyen ünlü Danirmarkalı kaşif Rasmussen kamp kuracağı zaman çadır yerine iglolarda kalmayı tercih etti. Bunun nedeni ise sıcaklığı herhangi bir çadıra göre daha çok muhafaza edilmesi idi. Rasmulsen yaptığı araştırmada iglolar dışında sıcaklığın fırtına nedeni ile -46 dereceye düştü anda iglo içerisinde +4 civarında olduğunu gördü. Yapı içerisindeki insanların olması ile igloların içi +17 dereceye kadar yükselmektedir.

İglolar aynı zamanda da dayanıklıdırlar. Bir çok çadır zamanla yıpranırken ve fırtınalara dayanamazken, iglolar bu tür fırtınalara karşı yüzde 100 koruma sağlıyor. Bunun sebebi ise yarım küre şeklinde tasarıma sahip olmalarıdır, rüzgar ne yönden eserse essin igloya güç uygulamadan iglonun duvarını yalayıp gidiyor.

Eskimolar iglolarda yaşarlar

İglolar yok oluyor

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sayıları 160 bin civarı olan Kuzeyli halkı artık dedelerinin icadı olan iglolar yerine giderek modern çağın hayatımıza kattığı beton veya prefabrik evleri tercih ediyor.

İglo nasıl yapılır?

Sert bir zemin bulduktan sonra  ev kurulacak yer 2 metre aşağı doğru ya da yatay olarak kazılır. Kazılan yerin etrafına eğimli sert kar bloglarını üst üste yerleştirerek ve boşlukları kar ile kaplayarak ardından sulayarak blogların birbirini tutması sağlanır. 2 kişi ile bıçak yardımı ile 1 saat sürede bitirebilir.

Eskimolar Buzdan Evlerini Nasıl Isıtıyorlar?

Yerin altına, oldukça derin bir çukur kazılır ve kubbe yapı ya da yalıtımlı eskimo evi inşaa edilir. Bu evler yerin altında ve yapı itibariyle yalıtımlı oldukları için sıcak havayı kolay kolay dışarı çıkarmazlar. Böylece her ne kadar bizim sıcak diye tabir ettiğimiz gibi olmasa da odanın içi yaşanacak kadar sıcak olur.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.