İkinci Çocuk İçin İdeal Zaman Ne Olmalı?


Bu sorunun kesin cevabı olmamakla birlikte, cevabı etkileyen bir kaç değişken vardır. İlk önce çiftin beraberce hazır hissetmesi gerekir, bazen çiftlerin birisi isterken diğeri istemeyebilir. Bu konu hakkında çiftlerin uzlaşımıdır. Yapılan her tür seçimin verilen her türlü kararın getirisi  olumlu yönleri, olumsuz yönleri vardır. Bir kardeşin çocuk için bir takım avantajları olduğu gibi mutlaka bir takım zorluklarıda vardır.

Ailenin kaynakları yeterli mi?

Bu kararı verirken ailelerin birkaç şeyi göz önünde bulundurmalı. Ailenin göz önünde tutması gereken durumlardan başlıcası; ailenin kaynakları yani ikinci bir çocuk demek daha çok enerji ve maddi yönden aileye inecek bir yük demektir. Dolayısıyla bunu kaldırabilecek kaynakları olup olmadığını düşünmeleri gerekiyor.

Birinci çocuk kardeş istiyor mu?

Birinci çocuğun özellikleri. Yani Her çocuk için kardeş aynı anlama gelmeyebilir. Birinci çocuğun özelliklerini de düşünerek ikinci çocuğa karar vermekte fayda vardır. Bazı çocuklar çok daha tutturucu olabiliyorlar, daha fazla ilgi gerektiren çocuklar olabilir, bazı çocuklar ise daha uyumludur.

Çocuklar arasında kaç yaş olmalı?

İki çocuk arasında yaş aralığı 4 olması idealdir. 3 yaşın altında olursa, birinci çocuk anne baba ile olan bağını tamamlamadan ikinci çocuk olması çocuğun psikolojik eğitimini etkilemektedir. 4 yaşından sonra artık bireyselliğini göstereceği yaştır, çocuğun gelişimini tamamlaması 4 yıl sürmektedir. İlk çocuk 1.5 yaşında ise henüz anne ilgisine muhtaçtır, bu noktada anne tekrar hamile kalırsa ilk çocuk psikolojik etkilenebilir.

Annenin yaşı

38 yaşındaki bir kadın eğer ikinci çocuk düşünüyorsa beklemek hem sağlık hem de doğurganlığı açısından sıkıntılı olacaktır.

Mükemmel zaman yoktur, yukarıdaki şeylerin en çok uyumlu olduğu optimal bir zaman diliminde çocuk düşünmek faydalıdır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.