İmsak Nedir?


İmsak, İslam dinine inanan Müslümanlar için yılın bazı dönemlerinde dikkat etmeleri gereken gün süreçlerine verilen bir isimdir. Kelime anlamı olarak bir şeyden uzak durmak ya da kendini bir konu için dizginlemek manasına gelen imsak, Müslümanlıkta yer alan Ramazan ayında oruç tutmak isteyen Müslümanların sahur vaktinden sonra sabah ezanına kadar yeme – içme izninin olup, sabah ezanından sonra tekrardan yeme içmeyi bırakmalarına verilen addır. İmsak vaktinin tam olarak başlama süreci, tan bölgesinin ağarmaya girmesiyle ölçülmektedir.

İmsak

Müslümanların kullandıkları takvimlerde her il için her günün imsak tarihleri yazılı şekilde bulunmaktadır. Takvimlerde yer alan bu imsak vakitleri de az önce bahsedilen tan yerinin ağırması zamanıyla hesaplanmaktadır. İmsak vaktinden 15 – 20 dakika geçtikten sonra sabah namazının kılınma vakti gelmektedir. İmsak vaktinden iftara kadar geçen sürede oruç tutan Müslüman, bu süreç zarfında kesinlikle hiç bir içecek içmemeli, hiç bir yiyecek yememeli, orucunu bozacak her türlü davranıştan uzak durmalı ve cinsel ilişki içerisinde bulunmamalıdır.

İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de bu konu hakkında ” Artık Ramazan gecelerinde onlara yaklaşın ve Allah’u Teala’nın sizlere takdir ettiklerini kendisinden isteyin. Sabahın beyaz aydınlığı, siyah karanlığından ayırt edilinceye kadar istediğinizi yiyin, istediğinizi için, daha sonra akşam vaktine kadar orucunuzu tamamlayın” diye bir ayet bulunmaktadır.

İmsak, Müslüman halk arasındaki oruç tutmayla alakalı yasakların başladığı süreç olarak da adlandırılmaktadır. Yani bu sürecin diğer bir anlamı da oruca başlanacak ve orucu bitirecek vakitlerin belli olmasıdır. İmsak vaktinde gece sona erer, yatsı namazı vakti gelir geçer ve sabah namazı vakti gelir. Sabah ezanı da imsak vaktinin tam olarak başladığı noktadır. Ezan okunduğu andan itibaren iftar vaktine kadar bir daha hiç bir yiyecek ya da içecek kullanmadan niyet edilmesi gerekmektedir.

Ezan okunduğu sırada eğer kişi bir şey yiyorsa da bunu ağzından çıkarmasına gerek yoktur, ezanın bitiş sürecine kadar lokmasını bitirmesi kafidir. İmsak vaktinin tam ters süreci ise iftar vaktidir. İmsak zamanında yatsı zamanının vakti geçip sabah namazının vakti gelmiş olur. Tam tersi iftar vaktinde ise güneş batar ve oruçla alakalı yasaklamalar sona erer. Gece ve gündüz sürelerinin değişiklik gösterdiği bölgelerde iftarla ve imsakla alakalı saatler, bu bölgelerin konum olarak en yakın olduğu bölgeler baz alınarak hesaplanmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.