İnari Gölü Nerede Oluşumu ve Genel Özellikleri


İnari Gölü Nerede

Kuzey Kutbu dairesi içinde yer alan Finlandiya’nın Lapland Bölgesi  ormanlık bir  alanın içinde  bataklıklarla birbirine bağlanan sayısız göl, ırmak ve dere ile devasa bir görsel güzellik sunmaktadır.

İnari Gölü’nün Oluşumu

İnari Gölü

Kıyıları yüzlerce derin körfezden oluşan  bu gölün üzerinde çeşitli büyüklükte 3000 den fazIa ağaçla kaplı ada yükselir. 10.000 yıldan uzun bir süre önce buzulların bulunduğu sahayı çanak şeklinde oyması ve oyulan çanağın su ile olması sonucu oluşan göl, aşağı yukarı 80 km uzunlukta ve 1300 km’ büyüklüğündedir. oldukça derin görünür çünkü gölün dibine doğru 97 metre derinliğe inen dik bir kıyısı vardır.

Dereler, gölün güneyine ve batısına bakan çalı kümeleri arasından, İnari Gölü’nü besleyen berrak ve soğuk ırmaklara katılır. Doğu ve kuzey yönünde çamlıklar, huş ormanları ve bataklık, kanada geyikleri, vaşaklar ve sansargilierin yuvasıdır.

İnari Gölü’nün Genel Özellikleri

Bölgenin kutup iklimi Gulf Stream’den gelen Kuzey Atlantik akıntısının sıcak bir akımıyla yumuşatıldığı için, İnari yazları daha çok güneyden 1000 km uzaktaki yerlerde olduğu gibidir.
Laponyalılara reçel ve lakka likörü sağlayan bol miktarda portakal renkli çilek yetişir ve gölde fazla
sayıda golyan balığı, alabalık, levrek gibi çeşitli tatlı su balıkları vardır.

Deniz kırlangıçları gibi göçmen kuşlar, düzenli olarak gölün zengin artıklarının tadını çıkaran ördek, dalgıç ve uzun bacaklı kuşlara katılır. Ziyaretçi karasağanlar sinek bulutlarıyla ziyafet çeker. Eski Laponlar, İnari Limanlarının kuzeyinde ki küçük Ukko Adası’nda tanrılana adak bırakırdı. Bugün, modern limana inançsız gözlerle bakıyorlar fakat yağan ilk karlar adayı ağartır ve yılın yaklaşık yarısı boyunca buz, suları dondururken çöken büyülü dinginliği muhakkak fark ederler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.