İngiliz Dil Bilimi Mezunları Ne İş Yapar?


İngiliz Dil Bilimi bölümü, Edebiyat Fakülteleri içerisinde bulunur. Bölümün öğretim süresi toplam 4 yıldır. Bu bölümde öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilere bazı üniversitelerde seviyelerine göre 1 yıl süren hazırlık eğitimi de verilmektedir.

İngiliz Dil Bilimi bölümü ülkemiz de dahil olmak üzere dündaya birçok ülkede oldukça popüler bir bölümdür. Bu nedenle bu bölüm yurt dışında farklı üniversitelerde de okunabilir. Bu durumla orantılı olarak da İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunları farklı ülkelerde staj ve iş imkanına sahiptir.

İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunlarının öncelikli olarak Türkiye’deki iş olanaklarına bakılacak olursa bölüm mezunlarının istihdam alanı oldukça geniştir. Bu bölüm mezunlarının genel olarak çalıştığı alanlar çeviri ofisleridir. Her geçen gün sayısı artan çeviri büroları, büyük şehirler başta olmak üzere birçok ilde hizmet vermektedir. İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunları Filolog veya Çevirmen ünvanı ile bu ofislerde gazete, dergi, kitap, makale, bildiri ve reklam metni çeviri yapabilir. Ofislerin uluslararası şirketlerle yaptığı yazışmalar ve düzenleyeceği konular yine bu bölüm mezunları tarafından çevirilmekte ve kontrol edilmektedir.

İngiliz Dil Bilimi bölümünden mezun olan kişiler yine çevirmen olarak yayınevlerinde çalışabilmektedir. Yayınevlerinde hem çevirmen hem de editör olarak görev yapabilen bölüm mezunları Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe çeviri işlerinde baş sorumlu olarak bulunur. Yazı İşleri Koordinatörü, Genel Yayın Yönetmeni gibi ünvanlarla bağlı bulunulan yayınevinde yükselmek ve kadro almak da bölüm mezunlarının sahip olduğu avantajlardan birisidir.

Yayınevlerinin dışında reklam ajanslarında, içerik sitelerinde ve birçok alanda İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunları çeşitli pozisyonlarda çalışabilir. Bu bölüm mezunları, tez yazımı ve çevirimi gibi işlerde de profesyonel bir şekilde çalışabilir. İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunları, son zamanlarda serbest yazar ve çevirmen olarak da evlerinden çalışma imkanına sahiptir.

Devlet kurumlarında da görev alabilen İngiliz Dil Bilimi bölümü mezunları Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı gibi uluslararası öneme sahip kurumlarda da çevirmen olarak çalışabilmektedir. Konsolosluk ve Büyükelçilik merkezlerinde de bu bölüm mezunlarının görev aldığı pozisyonlar bulunur. Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans ve doktora eğitimine devam eden İngiliz Dil Bilimi mezunları yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede akademisyen veya okutman olarak çalışabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.