İngiliz karbonatı faydaları ve zararları nelerdir?


İngiliz karbonatı kalsiyum açısından zengindir ve vücudunuzun birçok temel fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir. Bu mineral hakkında daha fazla bilgi edinmek için ve günlük ne kadar almanız gerektiğini ve İngiliz karbonatı bu miktarı ne kadar karşılıyor öğrenmek için içeriğimizin devamını okumanızı öneririz.

İngiliz Karbonatı Nedir?

Kalsiyum karbonatı veya diğer adıyla İngiliz karbonatı, beslenme ile alınan kalsiyum miktarı yeterli olmadığında kullanılan bir diyet takviyesidir. Kalsiyuma sağlıklı kemik, kas, sinir sistemi ve kalp için vücut tarafından ihtiyaç duyulmaktadır. İngiliz karbonatı aynı zamanda mide yanması, asit hazımsızlığı ve mideyi hafifletmek için bir anti asit olarak kullanılır. Reçete ile veya reçete olmadan kullanılabilir.

Bu madde bazen diğer kullanımlar için reçete edilir; Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

İngiliz karbonatı nasıl kullanılmalıdır?

İngiliz karbonatı toz olarak, çiğnenebilir tablet, kapsül ve ağız yoluyla almak için sıvı olarak bulunabilir. Genellikle günde üç veya dört kez alınır. Reçetenizin veya ambalaj etiketinizin üzerindeki talimatları dikkatle takip edin ve anlamadığınız herhangi bir parçayı doktorunuzun veya eczacınızın açıklamasını isteyin. Kalsiyum karbonatı tam olarak yönlendirildiği şekilde alın. Daha fazla veya daha azını almayın ya da doktorunuz tarafından reçete edilen süreden daha sık kullanmayın. Bu maddeyi diyet ilavesi olarak kullanırken, yiyecek veya yemeklerle birlikte alınız.

Çiğneme tabletleri, yutulmadan önce iyice çiğnenmelidir; Hepsini yutmayın. Normal veya çiğneme tabletlerini veya kapsülleri aldıktan sonra bir bardak su için. Bazı sıvı formdaki kalsiyum karbonat kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

Doktorunuz size söylemediği sürece kalsiyum karbonatı 2 haftadan fazla bir süre için bir antasit olarak kullanmayın.

Hangi Özel Önlemleri Almalıyım?

İngiliz karbonatı kullanmadan önce;

Kalsiyum karbonata veya diğer ilaçlara alerjiniz varsa doktorunuza ve eczacınıza bilgi verin.

Digoksin (Lanoxin), etidronat (Didronel), fenitoin (Dilantin), tetrasiklin (Sumycin) ve vitaminleri, aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçları ne olduğunu doktorunuza ve eczacınıza anlatın. Diğer ilaçları aldıktan sonra 1-2 saat içinde İngiliz karbonatı almayınız. Kalsiyum diğer ilaçların etkinliğini azaltabilir.

Böbrek hastalığı veya karın rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildirin.

Hamiliyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin. Kalsiyum karbonat alırken hamile kalırsanız, doktorunuzu arayın.

İngiliz karbonatı olası yan etkileri

İngiliz karbonatı nadiren de olsa bazı yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuza bildirin:

  • Mide ekşimesi
  • Kusma
  • Karın ağrısı
  • Püskürtme
  • Kabızlık
  • Kuru ağız
  • İdrara çıkma artışı
  • İştah kaybı
  • Metalik lezzet

İngiliz karbonatı nasıl muhafaza edilmelidir?

İngiliz karbonatı alındığı kabın içinde, sıkıca kapalı olarak ve çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığında ve fazla ısı ve nemden uzakta (banyoda değil) saklayın.

Gereksiz ilaçlar, evcil hayvanların, çocukların ve diğer kişilerin onları tüketememelerini sağlamak için özel yollarla atılmalıdır. İlacınızı atmanın en iyi yolu ilacı geri alma programıdır. Topluluğunuzdaki geri dönüşüm programlarını öğrenmek için eczacınıza danışın veya yerel çöp / geri dönüşüm bölümüyle iletişime geçin.

Çoğu konteyner (haftalık hap sakralları, göz damlaları, kremler, yamalar ve inhaler gibi) çocuklara dayanıklı olmadığından ve çocukların kolayca açabilecekleri göz önüne alındığında, tüm ilaçları gözden uzak tutmak ve çocukların erişiminden uzak tutmak önemlidir. Küçük çocukları zehirlenmeden korumak için, güvenlik kapaklarını daima kilitleyin ve ilacı güvenli bir yere koyun.

İngiliz karbonatı hakkında diğer bilinmesi gerekenler

İngiliz karbonatı doktorunuz tarafından sizin için reçete edilmişse, tüm randevuları doktorunuzla birlikte tutun böylece kalsiyum karbonata cevabınız kontrol edilebilir olsun. Kimsenin ilacınızı kullanmasına izin vermeyin.

Aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz (tezgâh üstü) ilaçların yanı sıra vitaminler, mineraller veya diğer besin takviyeleri gibi tüm ürünlerin yazılı bir listesini tutmanız önemlidir. Bir doktora her ziyaretinizde veya hastaneye yatırıldıysanız, bu listeyi yanınıza almalısınız. Acil durumlarda da yanınızda taşımanız gereken önemli bilgilerdir.

İngiliz karbonatı olası yan etkileri

Yüksek Tansiyon

Birkaç farklı değişken kan basıncınızı etkiler. Karbonat bir kalsiyum takviyesi olduğundan dolayı kan basıncınızı doğrudan düşürmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, klinik kanıtlar bu doğrudan korelâsyonu doğrulamamıştır. Sharon’a göre, sebzeleri kalsiyumdan yüksek olan diyetleri tüketenler genellikle düşük kan basıncı seviyelerine sahipler. Ayrıca kalsiyum, kalsiyum karbonat gibi sağlık takviyeleri ile de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Aşırı karbonat kullanımının sağlık açısından zararları

Gıda ve İlaç İdaresi, önlem olarak vitaminler ve mineraller için üst alım seviyeleri oluşturmuştur. Kalsiyum karbonatı için, FDA, sağlıklı bireylerin günlük olarak, gıda ve takviyeleri de içeren tüm kaynaklardan günde 3,000 mg’ı aşmamasını önerir. Vücudunuzdaki aşırı kalsiyum seviyeleri kabızlığa neden olabilir, böbrek taşı geliştirme riskinizi artırır ve vücudunuzun diğer mineralleri düzgün bir şekilde emmesini önler. Ayrıca İngiliz karbonatı dâhil olmak üzere kalsiyum takviyeleri alarak bazı sağlık durumlarını daha da kötüleştirebilirsiniz. Herhangi bir kalsiyum takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.