İnmemiş testis nedir, zararı var mıdır?


Bebekler anne karnında iken, normalde testisler torbada değildir. Hemen böbeklerin altında yerleşme gösterir.Gebeliğin son 3 ayından testisler böbreklerin altından torbaya doğru inişe geçer ve doğumda torbalara yerleşmiş olur.Ancak zamanında doğan çocukların yüzde 3’ünde, erken doğmuş bebeklerin yüzde 30’unda testisler torbada bulunmaz bu duruma inmemiş testis denir.

Sağlıklı sperm gelişim ve hormon üretimi için testislerin vücut ısısından 3 derece daha soğuk ortamda bulunması gerekir. Bu soğuk ortam ancak torbalarda sağlanmaktadır. İnmemiş testiste, testis olması gerekenden daha sıcak bir ortama mağruz kaldığı için testiste hem yapısal hem de kimyasal bazı değişiklikler ve hasar gelişmektedir. Sıcak ortama maruz kalınan süre ile oluşan hasar genellikle doğru orantılıdır, yani süre uzadıkça hasar belirginleşir ve testiste küçülme olabilir.

Bu da ileri de sperm üretme yeteğinin azalmasını ve özellikle iki taraf inmemiş testis var ise kısırlağa yol açabilir.

Doğum sonrası ilk altı ay içerisinde testisin kendiliğinden inme şansı vardır. Bu süreçte takip edilmelidir. Daha sonra testis torbaya inmedi ise 1 yaş civarında testis ameliyat ile torbay indirilir. Ameliyatı kolaydır, hasta aynı gün taburcu edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.