İnsan Uykusunda Neden Güler?


Uyku, insan yaşamı için hayati bir öneme sahiptir. Uyku esnasında kişinin beyninde ve vücudunda inanılmaz değişimler yaşanır. Bazı hormonlar sadece uyku esnasında salgılanır. Vücudumuz ve beynimiz dinlenir. Ancak günlük yaşantımızda olduğu gibi uyku sırasında da bazı rahatsızlıklarla karşılaşabiliriz.

Uykuda gülmek hastalığa mı işaret eder?

uyku

Bazı zamanlar uykumuzda gülebilir, ağlayabilir, bağırabilir, konuşabiliriz. Uykumuzda kalkıp su içebilir yemek yiyebilir ya da sadece dolanabiliriz. Ancak nadiren yaşanan ya da yaşandığında bir iki gün süren bu durumlar genel olarak rahatsızlık olarak nitelendirilemez. Çünkü günlük hayatımızda yaşadığımız olaylar bilinçaltımıza işleneceği için

uyku esnasında da rüyalarımızda o günü tekrar yaşayabiliriz. Uyku sırasında sürekli yaptığımız davranışlar ise bir süre sonra rahatsızlığa dönebilir ve bu rahatsızlıklar hayatımızı olumsuz olarak etkileyebilir. Çünkü kaliteli bir uyku uyuyamama kişi için hayli olumsuz bir durumdur. Uyku esnasında gülme de ‘narkolepsi’ hastalığının bir belirtisidir. Bu rahatsızlık uykunun yanı sıra günlük yaşamda da belirtiler gösterir. Mesela gündüzleri aşırı uyuklama durumu ve kısa süreli uyku atakları olarak ortaya çıkabilir. Bu uyuklamalar esnasında rüyalar ya da halüsinasyonlar görülebilir. Geceleri ise uyku sırasında gülme ya da öfke krizleri yaşanma riski yüksektir. Kasların kontrolü kaybedildiği için uykudan uyanıldığında da kişi hareket edemez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.