İnsanları Şaşırtacak 4 Matematik Hilesi


Birçok kişinin matematikle arası iyi değildir. Ama birazdan göreceğiniz yöntemlerle hem arkadaşlarınızı şaşırtabilir hemde zor gibi görünen matematik işlemlerinin kolay yollarını keşfedebilirsiniz.

11 İle Kolay Çarpma Hilesi

Sayıları 11 ile çarpmanın çok kolay bir yolu var. Sayımız 43 olsun . Önce sayıyı 2 parçaya ayırın. Sayının rakamlarını toplayın. Çıkan sonucu 2 parçaya ayırdığınız sayının arasına yazın. Sonuç 473 .Hesap makinesiyle bunu kontrol edebilirsiniz. Misal sayımız 78 olsun. 2 ye ayırdık ve topladık. Çıkan sonuç 15. Sonra 15 i araya yazıyoruz. Ancak henüz bitmedi çünkü eğer topladığınız sayı iki basamaklı çıkarsa 5 i ortaya yazıp 1 i ilk sayıya ekliyoruz. Sonuç 858 . Eğer anlamayanlar varsa bir kez daha tekrarlayalım. 43 sayısı ikiye ayırdık ve topladık sonrada yediyi ortaya yazdık. Sonuç 473.78 sayısı ikiye ayırdık . Ve topladık . Sonuc 2 basamaklı olduğundan ortaya 5 i yazıyoruz 1 i ilk sayıya ekliyoruz. sonuç 858.

Yaş Tahmin Etme

Yaşını bilmediğiniz arkadaşlarınızın veya tanıdıklarınızın yaşlarını birkaç matematik işlemiyle tahmin ederek onları şaşırtabilirsiniz. İşlemleri sırasıyla ve doğru yaptığınızda sonuç her zaman doğru çıkacaktır. Şimdi 21 yaşında biri var ve biz onun yaşını bilmiyoruz. Ona aklından şu işlemleri yapmasını söyleyin.Öncelikle yaşını 5 ile çarpması gerekiyor. Sonuca 8 ekleyip 2 ile çarpacak. Sonra sonuçtan 6 çıkarıp 10 ile çarpacak. Ve çıkan sonucu size söyleyecek. Tabi bu işlemleri aklından yapacak ve size sadece sonucu söyleyecek. Size söylediği sonuçtan hemen 100 çıkarın . Ve tekrar 100 e bölün. Çıkan sonuç o arkadaşınızın yaşı olacaktır.

Sonu 5 İle Biten Sayıların Karesini Bulma

Sonu 5 ile biten sayıların karesini bulmak için çok kolay bir yöntem var. Sayının ilk rakamını alıp 1 fazlasıyla çarpıyoruz. Ve çıkan sonucun yanına 25 sayısını ekliyoruz işte bu kadar basit. Bir örnek verelim . Diyelim 65 sayısı . 6 rakamını bir fazlası yani 7 ile çarpıyoruz. Sonuç 42 . Bunun yanına 25 ekliyoruz . Ve 65 in karesini bulmuş oluyoruz.

Sonucu tahmin etme

Geldik en güzeline. Bu matematik hilesini yapınca arkadaşlarınızı çok şaşırtabilirsiniz. Şimdi 5 haneli bir sayı yazalım . Ve 2 inci sayıyı arkadaşınız yazsın .3 üncü sayıyı siz yazacaksınız ancak bir hilesi var birazdan anlatacağım. 4 üncü sayıyı arkadaşınız yazacak. Ve 5inci sayıyı da siz yazacaksınız bu sayıda hileli. Ve hepsinin toplamını aslında siz biliyorsunuz hatta cebizinizdeki kağıtta yazılı. Nasıl mı ? Şimdi anlatayım.3 üncü sayıyı yazarken arkadaşınızın yazdığı 2 inci sayıya bakarak alt alta hepsi 9 olacak şekilde sayılar yazıyoruz.

Bu şekilde yapınca toplamı 9999999 oluyor. Yani 3üncü sayıyı 2 inci sayıya göre yazıyoruz. 1e 8 ekleyince 9 , 2 ye 7 ekleyince 9 , 7 ye 2 ekleyince 9 gibi. Aynı şekilde 5. sayıyıda 4 üncü sayıya bakarak yazıyoruz. Onunda toplamı 9999999 olmak zorunda. Yani son 4 sayının toplamı her zaman 1 999 998 oluyor.Şimdi bir önemli konuya daha gelelim. Oyuna başlamadan kağıda yazıp cebinize koyacağınız toplam sayı ilk yazdığınız sayıyla 1 999 998 in toplamı olacak. Yani ilk sayıyı ona göre yazıyoruz. sonraki 4 sayıyı da az önce anlattığım yöntemle yazıyoruz. Bu gerçekten eğlenceli ve şaşırtıcı bir oyun.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.