İnternet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?


İnternet bağımlısı tedavisinde ya hep ya hiç diye bir kavram yoktur. Yeme bozukluğu tedavisi gibi kontrol etme üzerine odaklanılmaktadır. Alkol olmadan, kumar olmadan hayat devam edebilir ama günümüzde internet olmadan hayatın devam etmesi çok zordur. Bazı işler sadece internet üzerinden yapılıyor, dolayısıyla interneti asla kullanmama gibi bir durum söz konusu değil.

İnterneti kontrol etmeye yönelik çalışma yapmak sonuç vermektedir. İnternet bağımlılığına çözüm bulmak için ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanmaktadır. İnternet bağımlılığı daha çok psikoteraspistler ile çözülmektedir. İnternet bağımlılığına eşlik eden bir takım hastalıklar var ise ilaçlardan faydalanılmaktadır.

İnternet ve bilgisayar pasif değil aktif bir eğlencedir. Televizyondan çok farklıdır. Televizyon size istediğini verir ama internet ve bilgisayar ise siz ne isterseniz! Televizyonda sadece seyredersiniz. İnternet ve bilgisayarda ise eğlenceye aktif olarak katılabilirsiniz. İnternet ve bilgisayarda ödül alabiliyorsunuz. Bir televizyon programı siz seyrettiniz diye size doğrudan ve anında bir ödül vermiyor. Ama internet ve bilgisayar oyununda en azından bir “level” atlıyorsunuz.

Terapilerde bilişsel davranışsal yöntemler öğretilmektedir. Bu terapilerde;

  • Kişinin internet kullanmadan durup duramayacağı test edilir.
  • Bilgisayarı ortalık yerde kullanılması önerilmektedir. Bilgisayarın oturma odasında olması ile tedaviye başlanılabilir.
  • Kişi internet bağımlılığından kurtulmak istediğini etrafındakilere söylesin ve yardım istesin.
  •  Bilgisayar kullanılması gerekir, eğer internete girerse kısa süreli olmalı.
  •  İnternet tatilleri yapılmalı, bir kaç gün üst üste internet kullanılmaması ya da bir kaç saat internet kullanmamalı.
  •  İnternete girdiği saatleri değiştirmek. Genelde akşam okul çıkışı veya iş çıkışı kullanıyorsa sabah ya da öğlen saatlerde kalabalıkta herkesin içerisinde internete girilmeli.
    Bu süreçler maraton koşusu gibi uzun sürmektedir, bir kere başarısız olunursa umutsuzluğa kapılmamalı.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.