İnternet Nasıl Çalışır?


İnternete bir arkadaşınız ile sohbet etmek, mail göndermek, film izlemek ya araştırma yapmak için gireriz. Görünen o ki bizim istediğimi şeye doğrudan başlayan bir kablo var. Fakat başka milyarlarca kişi de başka milyarlarca şeye bağlanıyor bu nasıl oluyor. Bu kesinlikle yapılan anlaşmalarla ilgili.

İnternet protokolü nedir?

Ağ iletişimini bir oyunmuş gibi düşünün bu oyunun sadece aynı kurallar ile oynamayı kabul ettiğiniz sürece oynayabilirsiniz. Aksi takdirde bu işte eğlenceli bir oyun olmazdı. Eğer oynamak için iki ya da fazla bilgisayarı bir araya getirirseniz biri ağ sahibi olur. Eğer bunu bir arkadaşınız daha yaparsa başka bir ağ daha olur. Ancak ikinizde ağlarınızın oyunu aynı kurallar ile oynamasını kabul ederseniz o zaman sizi bir birine bağlayıp bir araya getiren bir ağlar arası bağlantıya sahip olmuş olursunuz. Bu oyunun kuralına internet protokolü denir.

Bu kuralları kabul ettiğimiz sürece ağları bir birine bağlamaya devam ederiz ve dünyadaki bilgisayarlar bir birine bağlanırlar, kısaca internet birbirini paylaşan ağların ağlarıdır.

Verinin internette dağılış biçimi

internet
internet

İnternet üzerindeki her bir cihaz kendine özel adrese sahiptir. İnternette gönderdiğiniz her şey sadece bir cihazdan diğerine gönderilen bir mesajdan ibarettir fakat bu mesaj tek bir bütün olarak seyahat etmez, kutuplara ayrılarak çok küçük veri parçasına bölünür, her küçük veri parçası nereden geldiğini ve nereye gittiği bilgisini üzerinde taşır.

Bu şekilde sizin mesajınız gideceği yere ulaşmakiçin birden çok yol izleyerek görevini yerine getiri. Alıcı cihaz protokolü uygulayarak gelen parçaları tamamlayarak işlemi tamamlar.

Dünya internetinde bağlantı kopar mı?

İnternetin, olası birçok yolla bağlantı kurabilmesinden dolayı merkezi olmayan bir yapısı vardır. Bu nedenle internette tek bir kırılma noktasından bahsetmek mümkün değildir. Eğer bir yol meşgul ya da çalışmıyorsa veriniz başka bir yoldan gidecektir. İnternetin büyük bir kısmı çalışmıyor ise sizin mesajınız yine de gidecek bir yol bulacaktır.

Diyelim ki siz bir internet servis sağlayıcı kullanıyor ve arkadaşınız da başka bir internet sağlayıcı kullanıyor peki verileriniz bir ağdan diğer bir ağa gerçekte nasıl bir yol alıyor. Bazı şirketler bir birleri ile trafik değişikliği için anlaşma yaparlar. Fakat daha fazla trafik akımı sağlamak için, adına internet değişim noktası denilen paylaşım hizmet platformalrından yararlanılır. İnternet değişimi teknolojilerini birleştirmek için bir çok şirketin bir araya gelmesi gibidir. Bunlar erişim sağlayıcı, yayıncı, yayın evi, sosyal ağ siteleri, telefon operatörleri her kim olursa olsunlar ağ değişimi üzerinde olan değişimden fayda sağlayacaklardır.

İnternet kimseye bağlı değildir ve tarafsızdır

İnternet açıktır merkezi değildir ve tamamen tarafsızdır, onun zekası bilgeliği merkezde değil uçlardadır. Tek bir örgüt ya da kuruluş onu kontrol edemez ve bu nedenle olabildiğince iyi çalışır. İşbirliği yapmayı kabul ettiğimiz için, hepimiz interneti oluşturmuş oluyoruz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.