İnternet’in Gelişim Tarihi


İnternetin öncüsü, 1969’da ABD Savunma Bakanlığı’nın Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Ağı (ARPANET) ile bilgi işlem tarihinin ilk günlerinde hızla ilerledi. ARPA tarafından finanse edilen araştırmacılar, bugün Internet iletişimi için kullanılan birçok protokolü geliştirdi. Aşağıdaki zaman çizelgesi, İnternet’in evriminin kısa bir geçmişini sunar:

1965: MIT Lincoln Lab’da iki bilgisayar paket anahtarlama teknolojisini kullanarak birbirleriyle iletişim kurdu.

1968: Beranek ve Newman, Inc. (BBN) Interface Message Processor (IMP) özelliklerinin son halini açıkladı. BBN, ARPANET sözleşmesini azandı.

1969: 29 Ekim’de UCLA’nın Ağ Ölçüm Merkezi, Stanford Araştırma Enstitüsü (SRI), Kaliforniya Üniversitesi-Santa Barbara ve Utah Üniversitesi arasında bağlantılar kurdu. Charles Kline (öğrenci) ilk mesajı gönderirken sistem çöktüğü için yerine ulaşmadı.

1972: BBN’den Ray Tomlinson ağ e-postasını tanımladı. Internetworking Working Group (INWG), standart protokollerin oluşturulması ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuştur.

1973: London Üniversite Koleji (İngiltere) ve Royal Radar Establishment (Norveç) ARPANET’e bağlandığında küresel ağ oluştu. İnternet terimi doğmuş oldu.

1974: İlk İnternet Servis Sağlayıcı (ISP), Telenet olarak bilinen ARPANET ticari versiyonunun piyasaya sürülmesiyle başladı.

1974: Vinton Cerf ve Bob Kahn (ikili, birçoklarının İnternet’in babaları olarak bilinirler ) TCP tasarımını ayrıntılarıyla anlatan “Paket Ağ Arabağlantıları İçin Bir İletişim Kuralı” yayınladı.

1979: USENET, haber ve tartışma gruplarını barındırmak için form oluşturdu.

1981: Ulusal Bilim Vakfı (NSF) üniversite bilgisayar bilimcilerine ağ hizmetleri sağlamak için Bilgisayar Bilimleri Ağı’nı (CSNET) kurma girişimi başlattı. (Ücretsiz)

1982: İletim Denetimi Protokolü (TCP) ve Internet Protokolü (IP) dediğimiz ve halen kullanmaya devam ettiğimiz TCP / IP protokolleri ARPANET tarafından oluşturdu.

1983: Web siteleri ilk önce ip numaralarına göre bilinirdi. Bunları hatırlamak oldukça zordu. Bu yüzden  .org, .edu, .gov gibi isimlendirmelere geçildi.

1984: “Nöromancer” ın yazarı William Gibson, “siber” terimini ilk kullanan kişi oldu.

1985: Massachusetts’teki Symbolics Computer Corp.’un web sitesi olan Symbolics.com ilk kayıtlı alan oldu.

1987: İnternetteki ana bilgisayar sayısı 20.000’i aşıyor. Cisco, ilk router’ı piyasaya sürdü.

1990: Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN) bilim adamı Tim Berners-Lee , HyperText Markup Language (HTML) geliştiriyor. Bu teknoloji, bugün Internet’te gezinme ve Internet’te nasıl gezindiğimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

1991: CERN, World Wide Web’i halka tanıttı.

1992: İnternette ilk defa ses ve video gönderimi yapıldı. “İnternette sörf yapmak” deyimi ortaya çıktı.

1993: Web sitelerinin sayısı 600’e ulaştı ve Beyaz Saray ve Birleşmiş Milletler çevrimiçi duruma geldi. Marc Andreesen, Champaign-Urbana Illinois Üniversitesi’nde Mosaic Web tarayıcısı geliştirdi. NSFNET’e bağlı bilgisayar sayısı 1985’te 2.000’den 1993’de 2 milyondan fazla oldu. Ulusal Bilim Vakfı, ağın hızla gelişen ticari kullanımını destekleyecek yeni bir İnternet mimarisi tasarlamak için çaba harcamaya başladı.

1994: Netscape Communications doğar. Microsoft, Windows 95 için  Netscape’i internet tarayıcısı olarak kullanmaya başladı.

1994: Yahoo! Stanford Üniversitesi’ndeki iki elektrik mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Jerry Yang ve David Filo tarafından hazırlandı. Bu siteye başlangıçta “Jerry ve David’in World Wide Web Kılavuzu” adı verildi. Şirket daha sonra Mart 1995’te kurulmuştur.

1995: Compuserve, America Online ve Prodigy Internet erişimi sağlamaya başladı. Amazon.com, Craigslist ve eBay canlı yayınlanıyor. NSFNET, internetin ticarileşmesiyle beraber devre dışı kaldı.

1995: İlk çevrimiçi tanışma sitesi olan Match.com, piyasaya çıktı.

1996: Tarayıcı savaş , öncelikle iki büyük oyuncuları Microsoft ve Netscape arasında başladı. CNET 15.000 $ karşılığında tv.com’u satın aldı.

1996: ” The Dancing Baby ” adı verilen 3D animasyon ilk viral videolardan biri haline geldi.

1997: Netflix, Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kullanıcıların DVD’lerini postayla gönderen bir şirket olarak kuruldu.

1997: Yeni Windows 95 sürümlerinde mahkeme kararıyla Windows tarayıcısı kaldırılabilir hale geldi ve Netscape tarayıcısı ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

1998: Google doğdu.

1999: AOL Netscape satın alıyor. Napster, sayesinde kişiler arası dosya paylaşımı mümkün oluyor.

2000: Yahoo ve eBay gibi sitelere toplu saldırı düzenlendi.

2001: Bir federal yargıç Napster’ı kapatarak çevrimiçi olarak geri dönmeden önce kullanıcıların telif haklı materyalleri paylaşmasını engellemek için bir yol bulması gerektiğine karar verdi.

2003: SQL Slammer solucanı sadece 10 dakika içinde dünya çapında yayılmıştır. Myspace, Skype ve Safari Web tarayıcısı piyasaya çıktı.

2003: Blog yayımlama platformu WordPress yayın hayatına başladı.

2004: Facebook çevrimiçi oluyor ve sosyal paylaşım ağı başlıyor. Mozilla, Mozilla Firefox tarayıcısını duyurdu.

2005: YouTube.com piyasaya çıktı. Reddit adlı sosyal haber sitesi de kuruldu.

2006: Twitter başlattı. Şirketin kurucusu Jack Dorsey, ilk tweet’i gönderiyor: “just setting up my twttr.”

2010: Facebook 400 milyon aktif kullanıcısına ulaştı.

2010: Sosyal medya siteleri Pinterest ve Instagram hizmete girdi.

2011: Twitter ve Facebook Ortadoğu ayaklanmalarında büyük bir rol oynadı.

2013: Eski bir CIA çalışanı ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yüklenicisi Edward Snowden, NSA’nın, ABD vatandaşları da dahil olmak üzere binlerce kişinin haberleşmesini sağlayacak bir izleme programı hazırladığını ortaya koyuyor.

2013: ABD’li yetişkinlerin yüzde elli biri, Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, çevrimiçi bankacılık yaptıklarını bildirdi.

2016: Google, internet devisinin “akıllı” bilgisayarlı asistan pazarına girişini işaret eden, sesle etkinleştirilen kişisel bir yardımcı program olan Google Assistant’ı duyurdu. Amazon’un Alexa’sına, Apple’dan Siri’ye ve Microsoft’dan Cortana’ya yarışa katıldı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.