İnternette Alışveriş Sitesi Açmak İçin Şirket Olmak Gerekir Mi?


İnternete alışveriş sitesi açmak için şirket olmanıza gerek yok. Ürünlerinizi internet üzerinden satışınızı gerçekleştirmek ve gelirlerinizi banka hesabınıza geçirmek şirket olmayı gerektirmiyor. Tabi bu küçük ürünler ve az kalemler için geçerli.

Kalem sayısı artmaya başladı ve bir yapı oluşturmaya başladıysanız müşterilerinizinde sizden fatura istediğini göreceksiniz. Dolayısıyla şirket olma gerekliliği daha çok ortaya çıkmaya başlayacak.

Satacağınız ürün miktarı az ya da ikinci el ürün satıyorsanız şirket olmanıza gerek yoktur

Kalem miktarı az ise, ikinci el ürün satıyorsanız veya yurtdışından getirdiğiniz ürünü satmak istiyorsanız şirket olmanıza gerek yok. Bu ürünlerin devamlılığını sağlayacaksanız, bu devamlılığı sağlamak için vergi veren bir şirket olmanızda fayda var aynı zamanda fatura kesmenizde gerekecektir.

Şirket kurma istiyorsanız, adi şirket, limited şirket, anonim şirket kurabilirsiniz. Türk Ticaret Kanunun düzenlemeleri ile birlikte şirket kurmak kolay hale geldi. Vergilenme konularında oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Şirket için göstereceğiniz bir yerin olmasında fayda var. Evinizin içinde olsa bir alanınızın olmasında fayda var çünkü kontrol ve denetim mekanizmasında bu olaylar işinizi kolaylaştıracaktır.

Anonim şirket için ise ortakların bulunması gerekiyor. Bunların hepsini gerçekleştirdikten sonra satışlarınızı düzen bir şekilde vergilendirmeniz çok önemli.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.