İnverter Klima Nedir? Nasıl Çalışır?


Klimalar, genel olarak oda sıcaklığını istenilen bir seviye üzerinde tutmak için çalışmaktadır. Oda, istenilen değerlere ulaştığında durarak ısının sabit bir şekilde kalmasını sağlamaktadır.

Klima üreticileri genelde enerji tasarrufunu sağlamakta olan yeni ürünler geliştirmeye koyulduklarında, ilk etapta sıradan bir klimanın yediği enerji miktarı ve tüketilen enerji üzerinde raporlar hazırlar. Bu raporlar sonucunda oldukça şaşırtıcı bilgiler ortaya çıkmıştır. Klimalar en yüksek tüketilen en yüksek akımı, durduktan sonra tekrar çalışmaya başladığı sırada çekmekteydi. Klimalar bu sebeple otomobillere oldukça benzerlik gösterir. Sıkışık trafik içerisinde sürekli olarak dur-kalk gibi kontak çevirmeler yapıldığında aracın tükettiği enerji miktarı yükselir. Klimalar da işte bu konuda aynı benzerliği gösterir. Oda sıcaklığının değişmesinin ardından devreye giren yahut çıkan klimalar da yine oldukça fazla enerji tüketmektedir. Şayet hiç durmadan, durmasının gerekli olduğu durumlarda dahi rölantide çalışma gösteren bir kompresör yapılabilir ise bu durum sonucunda enerji tasarrufu da başarılı bir şekilde sağlanır. İşte İnverter Klimalar da bu şekilde çalışır.

İnverter Klima

İnverter klimalar elektrik akımını çevirmektedirler. İnverter klima kompresörleri ise rölantideyken dalgalı şebeke akım sayesinde değil de doğru akım motorları ile çalışmaktadır. Klimaların ısıtma ve soğutma  yapmadığı durumlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı böylece sağlanabilmiş olur.

Tekrardan otomobil üzerinden örnek vererek; inverter klimaların alınması dizel otomobil alınmasına benzemektedir. Bunları alırken genelde benzinli araçlardan daha yüksek bir ücret ödemek gerekir. Unutulmamalıdır ki araç alıp araçla yol-seyahat yapılacaksa bu fiyat araca değecektir. Fakat fazla bir şekilde kullanılmayacak bir araç alınacaksa, kısmi sürelerde çalışacak bir araç ise bu durumda benzinli aracın tercihi mantıklı olabilir. Fakat ay sonu geldiğinde benzinli aracın dizel araç gibi bir yakıt tüketeceğini düşünecek olursak.

İnverter klimalar ile ilgili olarak dikkate alınması gereken bir husus ise klimanın soğutma-ısıtma performanslarıdır. Banal klimalar dışarıda bulunan hava sıcaklığı 0 C (santigrat derece) altına düştüklerinde yahut 30 C (santigrat derece) üzerine ulaştığında performanslarını kaybetmekte yahut tamamen durmaktalar. İnverter klimalar ise bu konu üzerinde oldukça güçlü ve profesyoneldir. -15 C’ye kadar ve +40C üzerindeki sıcaklıklarda dahi çalışma yürütebilen inverter klima çeşitleri de mevcut durumdadır. Şayet değişik iklim tiplerinin yaşandığı bölgelerde hayatınızı sürdürüyorsanız ve bir klima tercihinde bulunacaksanız bu konuyu aklınızda tutabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.