İshale Sebep Olan Yiyecekler


Birçok gıda bedenimize girdiği andan itibaren kimyasal bir tepkimeye neden olur. Bunun en büyük nedeni ise besinlerin içinde bulunan aktif maddelerin bedenimizde ki asitler ile karşılaşması sonucu yaratacağı etkidir. Özellikle besin alerjisi ya da intoleransı dediğimiz olay bu noktada daha önem kazanmakta.

Farklı kişilerin farklı besinlere reaksiyon vermesinin nedeni ise genellikle DNA yapılarında ki farklılıklardan gelmektedir. Genellikle belirli besin gruplarına alerjik reaksiyon gösteren kişilerin ailelerinde de benzer durumlar olabilir.

İshal de farklı birçok nedenden oluşabileceği gibi besinlere verilen reaksiyondur. Ancak bazı besinler bozuk ve uygun şartlarda saklanmadığında da reaksiyon yaratabilir. Bağırsakların işlevini yapamama durumu olarak tanımlanan ishal dışkının dulu şekilde ve sık olarak dışarı atılması ile görülür.

  • İshal yapan besinlere bakıldığında farklılık gösterdikleri görülür.
  • Capsaicin içeren acı biber bu bakımdan ilk sırayı alır. Genellikle yedikten 1 veya 2 saat içinde ishal başlayabilir.
  • Olestra yani yapay yağ içeren besinler ise genellikle yağsız olarak etiketlerinde belirtilen cipslerde bulunur. Bu yapay yağlar hiçbir şekilde sindirilmeden dışkı yolu ile atıldığı için ishale neden olurlar.
  • Aynı şekilde yapay tatlandırıcılar ve şekerlerde sorbitol ve mannitol içerdikleri için ishal oluşumunu tetiklemektedir. Bazı yoğurtlar ve şekerlemelerde bu tip yapay şeker bulunmaktadır. Bu yüzden alınan ve içinizi bozduğunu tahmin ettiğiniz ürünlerin etiket kısımlarını okumalı ve bu maddelerin bulunduğunu gördüğünüzde almamalısınız.
  • Kafein ise bazı durumlar nedeni ile ishali tetikleyebilir. Özellikle böbreklerinde yoğun çalışmasına neden olduğu için ishal ve su kaybı hızlı olabilir.
  • Suda çözülmeyen bazı lifli besinlerde ishalin oluşmasına neden olur. Lif oranları yüksek olan özellikle çiğ sebzeler ve meyveler ile fındık gibi çerezler geçici ishale neden olabilir.
  • Alkol tüketimi de ishalin oluşumunu arttıran etmenlerdir. Ayrıca alkol vücudun hızlı su atmasına da neden olduğu için alkol zehirlenmeleri ve ishal ciddi soruna neden olabilir.
  • Sık şekilde ishal olunması sağlık açısından olumlu değildir. Özellikle bedenin aşırı ve yoğun su kaybettiği ishaller de ilk olarak bol miktarda su alınmalıdır. Bunun yanı sıra ishal oluşumuna etki eden tüm faktörler bir şekilde tespit edilmeli ve bu besinlerden uzak durulmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.