İsilik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?


İsilik özellikle yazın havaların ısınmasıyla bebeklerde daha sık ortaya çıkan deri döküntüsü hastalığıdır. Bebeklerde sık rastlanan deri hastalığıdır kısaca böyle tanımlayabiliriz nedeni ise ter bezi kanallarının sıcaktan tıkanmasıdır. Deri döküntüsü olarakta bilinen isilik hastalığından korunmak için bebeğin aşırı sıcak ortamlardan uzak durdurulması gerekir aksi halde daha da artması söz konusu olabilir. Genelde 1 veya 2 aylık bebeklerde daha sık rastlanır deri dökümü bir kaç gün sonra kaybolabilir.

Bebeğinizin vücudunun bazı kısımlarında ya da her yerinde isilik olduğu zamanlar olabilir. Ve isilik birçok sebepten dolayı olabilir. Bazen virüssel reaksiyonlar tüm vücutta isiliğe sebep olabilir. Ve bazen de isilik ateşle beraber oluşur.

İsilik vücut ısısı artışına bağlı olarak terlemenin normal olmaması, terleme ısı düzenleme mekanizmasıdır, bebeklerde ter kanalları tam olarak gelişmemiş oluyor veya tıkanabiliyor aşırı terleme sonucu, fazla giydirerek kanallar tıkanıyor fazla ter kızarıklığı da yol açabiliyor.

İsilik neden olur

Vücudumuzdaki ter gözeneklerinin tıkanması sonucu ter salgısı derinin dışına çıkamaz ve derinin altında kalır. Bu durum da isilik hastalığına neden olur.

Kış aylarında çok sıcak tutmamak, evin içerisinde çocuğu aşırı giydirmemek lazımdır. Yaz aylarında çocuğun sık sık banyo yapılması, ortamın serin tutulması, nem oranı çok fazla ise gerekirse klima çalıştırılması gereklidir. Sıcak ve nemli ortamlarda mantar daha iyi büyüyebildiği için, yaz aylarında daha sık görülür.

İsiliğin Tedavisi

Çocuğu yıkarken normal bir sabunla yıkamamız, hafif duş almamamız yeterlidir. Ortamdaki ısının ve nemin fazla olmasından kaynaklandığı için çocuğun ateşi var ise çok giydirmemiz gerekir. Nemlendiriciler sık ılık su ile banyo yaptırmak, rahat elbiseler giydirmek yeterlidir. Ateşli bir hastalığı var ise hastalığı bittiğinde isilik 5 gün içerisinde kaybolacaktır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. isiliği geçirmek için Kış aylarında çok sıcak tutmamak, evin içerisinde çocuğu aşırı giydirmemek lazımdır.