İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnında Tanı Nasıl Yapılır?


Hamilelik konusu hakkında uzmanlara sıkça sorulan sorulardan biri de işitme engelli bebeğe anne karnında tanı nasıl yapılır sorusudur. Dilerseniz yazımızın da ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda detaylı olarak sunalım.

Uzmanlar işitme engelli bebeğe anne karnındayken tanının koyulabildiğini belirterek daha bebeğin dünyaya gelmeden işitme engelli olup olmadığının kolaylıkla tespit edilebildiğini belirtmektedirler. Peki amaq bu nasıl yapılabilir dilerseniz hemen cevabını sunalım.

İşitme Engelli Bebeğe Anne Karnındayken Şu Şekilde Tanı Koyulmaktadır;

Bebek
Bebek
  • DNA analizi sayesinde bu işlem gerçekleştirilmektedir.
  • İlk olarak anne karnındaki bebekten alınan hücrelerden DNA elde edildikten sonra incelenmekte ve sonrasında gen bölgesine yönelik vu PCR uygulaması sayesinde bu bölgede istenildiği oranlarda çoğaltılabilmektedir.
  • Bu aşama sonrasında ise sekanslama ismi verilen bir uygulamay tabi tutulmakta ve bu işlem sonrasında ise DNA gelişmiş bilgisayar programlarından detaylı olarak incelemeye alınmakta hemen sonrasında ise elde edilen sonuçlar normal DNA ile karşılaştırılarak bunun sonucunda ise her iki DNA arasında oluşan farklıklıklar sayesinde ise bebeğein işitme engelli olup olmadığı hakkında ilgili hekim tarafından karar verilmektedir.
  • Bu yöntem sayesinde anne karnındaki bebeğin işitme engelli olup olmadığı kesin olarak tespit edilmektedir.

Uygulama Riskli Midir?

İşitme engelli bebeğe anne karnında tanı koyulmasının nasıl yapıldığı hakkında bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de çokça merak edilen ayrıntılardan biri olan bu konu hakkında yapılan uygulamanın riskli olup olmadığı hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Uzmanlar işitme engelli bebeğe anne karnında tanı koyulması amacıyla uygulanan yöntemin riksinin bulunmadığını ve anne adaylarına bebeğe herhangi bir yanetkisinin söz konusu olmadığını belirterek bu anlamda evebeynlerin içinin rahat olması gerektiğini belirtmektedirler. Dolaysıyla bu uygulamanın herhangi bir riskinin bulunmadığını belirten uzmanlar uygulamanın son derece başarılı sonuçlar sunduğunun da altını çizmektedirler.

Uygulama Yalnızca Ülkemizde Mi Yapılır?

İşitme engelli bebeğe anne karnında tanı koyulmasında uygulanan harika yöntem yalnızca ülkemizde uygulanmamaktadır. Dünyanın hemen her ülkesinde uygulanabilmektedir. Oldukça kısa süreler içerisinde sonuca götürebilen uygulama aynı zamanda yüzde yüz olumlu veya olumsuz neticeler vermektedir.

Dolaysıyla tıp alanında gelişen en önemli uygulamalar arasında bulunmaktadır. Makalemizde işitme engelli bebeğe anne karnında tanı nasıl yapılır konusu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Sizler de bu uygulamayı yaptırmak isterseniz doktorunuza talepte bulunabilirsiniz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Soru ve sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.