İstiklal Marşımızın Önemi Nedir?


İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi milli marşıdır. Her ülkenin olduğu gibi, bizim ülkemizin de milli marşı vardır. Kurtuluş mücadelesinde milli birlik ve beraberlik duygularının yeşertilebilmesi için gerekli olan duyguların sözel olarak ifade edilebilmesi gerekiyordu. Bunun için kaleme alınan yüzlerce eser arasından seçilen İstiklal Marşı, milli duyguları en iyi biçimde ifade eden marş olmuştur.

Sözlerini Mehmet Akif Ersoy’un bestesini ise Zeki Üngör’ün yaptığı İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de kabul edilmiştir. Mehmet Akif Ersoy, marştan kazandığı ücreti Türk Ordusuna bağışlamış ve bu marş benim değil, Türk Miletindir diyerek milli duygularının ne kadar önemli olduğunu ifade etmiştir.

İstiklal Marşı Önerisini Kim Getirdi?

Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşı hakkında ilk öneri, İsmet İnönü tarafından getirilmiştir. Konuyu Maarif Vekiline açan ve milli duygularını harekete geçirecek olan bir marşın yazılmasını isteyen İnönü’nün önerisi meclis tarafından da kabul gördü.

Daha sonra 500 liralık ödül koyularak milli marş için yarışma ilan edildi ve 724 eser arasından Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı kabul edilerek, mecliste iki kez ayakta okundu. İstiklal Marşı için verilen ödülü orduya bağışlayan Ersoy, bu dönemde milli duyguların ve birliğin ne kadar önemli olduğunu da kanıtlamıştır.

Bağımızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı’nda sadece milli duygularımız değil, şehitlerimiz, vatanın nasıl kazanıldığı gibi konular da yer almakta, 10 kıtalık bir şiirden oluşmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.